Cztery nowoczesne karetki na użytek Bieszczadzkiego Pogotowia Ratunkowego

II Liceum Ogólnokształcące zajęło pierwsze miejsce w konkursie Solidarna Szkoła

W organizowanym po raz ósmy przez Fundację Świętego Mikołaja ogólnopolskim konkursie „Solidarna Szkoła” nasze liceum ponownie zajęło 1 miejsce. Znaleźliśmy się wśród 12 szkół, które zebrały najwięcej pieniędzy na stypendia dla zdolnych uczniów z niezamożnych rodzin. Uroczysta gala, podczas której wręczone zostały nagrody dla najaktywniejszych placówek z całej Polski, odbyła się 10 grudnia, we wspaniałej sali Muzeum Pałacu Jana III Sobieskiego w Wilanowie.

 

II Liceum Ogólnokształcące zajęło pierwsze miejsce w konkursie Solidarna SzkołaNaszą szkołę reprezentowali: pan dyrektor Marek Cycoń, koordynatorka programu p. Marta Szerszeń, Michał Chmura 3a, Gabriela Kadubiec i Anna Chmura obie z kl. 1a. Przed uroczystością uczniowie z nagrodzonych szkół spotkali się w Pałacu Prezydenckim z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą, która objęła konkurs patronatem honorowym.

W konkursie prowadzonym w ramach programu Stypendia św. Mikołaja wzięło udział 68 szkół, które – od 20 września 2018 do 19 września 2019 r. – zebrały łącznie 248,3 tys. zł, czyli 17 tys. zł więcej niż przed rokiem. Dzięki wpłatom dokonywany przez pana Artura Andrusa na subkonto naszego liceum, udało się nam pozyskać 10 000 złotych na stypendia dla uczniów II LO.

Dariusz Karłowicz, prezes Fundacji, zwracając się do obecnych na sali uczniów i nauczycieli powiedział, że program stypendialny powstał w odpowiedzi na nierówności w dostępie do wsparcia materialnego dla najzdolniejszych uczniów. – W polskich szkołach są wszystkie ważne przedmioty, z wyjątkiem jednego – solidarności. Solidarności, której wbrew pozorom można się nauczyć – i w tym właśnie rola Fundacji Świętego Mikołaja.

Stypendia Świętego Mikołaja to program, dzięki któremu zdolna, zaangażowana społecznie młodzież z niezamożnych rodzin otrzymuje stypendia na rozwój swoich talentów. Program działa od 2010 r. Stypendyści wybierani są na podstawie złożonych wniosków. Stypendium może być przeznaczone wyłącznie na wydatki związane z edukacją i rozwojem talentu danego dziecka (stypendysta ma obowiązek złożenia sprawozdania z wydatkowania stypendium). Stypendia wypłacane są w comiesięcznych transzach, przez 10 miesięcy roku szkolnego (od września do czerwca). W tym roku szkolnym fundacja wypłaci 201 rocznych stypendiów, a w naszej szkole przyznano ich 6.

II Liceum Ogólnokształcące zajęło pierwsze miejsce w konkursie Solidarna SzkołaŚrodki jakie zebraliśmy przez 9 lat na subkoncie szkoły to: 105 974,20 zł, co przełożyło się na przyznanie, 100 stypendiów dla naszej młodzieży. Ponad 65 000 zł to wpłaty dokonane wyłącznie przez naszego najwybitniejszego absolwenta p. Artura Andrusa, za co serdecznie dziękujemy.

Unikalność programu polega na stworzeniu ogólnopolskiej sieci Solidarnych Szkół, które biorą odpowiedzialność za swoich zdolnych uczniów pozyskując środki na stypendia dla nich. Liderem wśród nich już od dziewięciu lat jest nasze liceum. Serdecznie gratulujemy!

Tekst: II Liceum Ogólnokształcące w Sanoku

Zdjęcia pochodzą ze stron: Kancelarii Prezydenta RP, Fundacji Św. Mikołaja.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj