Jubileusz 70-lecia Bibliotek Publicznych w Komańczy oraz Szczawnem

Jubileusz 70-lecia Bibliotek Publicznych w Komańczy oraz Szczawnem

 

Dnia 20 grudnia 2019 r. w Ośrodku Kultury w Szczawnem mieliśmy zaszczyt obchodzić Jubileusz 70-lecia Bibliotek Publicznych w Komańczy oraz Szczawnem, a także 59-lecia Biblioteki Publicznej w Rzepedzi. Wydarzenie kulturalne zostało dofinansowane z Funduszu Wspierania Inicjatyw Lokalnych w ramach grantu ogłoszonego przez Operatora Gazociągów Przemysłowych „GAZ – SYSTEM.  S.A”.

Na tę okoliczność do Ośrodka Kultury w Szczawnem przybyli licznie zaproszeni goście, obecni i byli pracownicy Bibliotek Publicznych w Komańczy, Rzepedzi oraz Szczawnem, przedstawiciele Urzędu Gminy Komańcza w osobach: p. Romana Bzdyka, Wójta Gminy Komańcza, p. Pawła Rysza, Zastępcy Wójta Gminy Komańcza, p. Adama Pasiniewicza, Przewodniczącego Rady Gminy Komańcza, a także laureaci konkursów wraz z najbliższymi, radni, sołtysi oraz mieszkańcy Gminy Komańcza, którym biblioteki i pracujące w nich osoby, są bliskie sercu.

Jubileusz rozpoczął się od powitania gości przez p. Krystynę Galik-Harhaj, dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Komańczy i Wójta Gminy Komańcza p. Romana Bzdyka.

W kolejnej części jubileuszu przed publicznością z montażem słowno-muzycznym zaprezentowały się dzieci i młodzież działające przy Rzepedzkim Ośrodku Kultury pod opieką p. Iwony Kucharskiej, kierownik Rzepedzkiego Ośrodka Kultury. Dziewczynki wprowadziły gości w magiczny świat wierszy Jerzego Harasymowicza, którego imieniem nadana została Biblioteka Publiczna w Komańczy 10 lat temu.

Podczas obchodów na uczestników czekała moc atrakcji m. in. jedną z nich był koncert zespołu WATRA. Trzeba przyznać, że panowie porwali publiczność swoją wspaniałą muzyką.

Wyjątkowym punktem programu był „czar wspomnień”, czyli prezentacja multimedialna podsumowująca 70-letnią działalność Bibliotek Publicznych w gminie Komańcza, stworzona w trakcie spotkań z seniorami, które odbyły się w Bibliotekach Publicznych w ramach projektu pn. „70- lat z Wami i dla Was – jubileusz Bibliotek Publicznych w Komańczy i Szczawnem”, ze zgromadzonych pamiątkowych fotografii i na bazie wspomnień mieszkańców gminy Komańcza udało się stworzyć kilkuminutowy filmik. Warto zaznaczyć, że w trakcie trwających warsztatów grafiki komputerowej seniorzy mieli okazję zapoznać się z techniką tworzenia prezentacji multimedialnej w oparciu o dostępne zasoby multimedialne. W trakcie pokazu największe poruszenie wśród publiczności wywołała ”tułacza wędrówka” Biblioteki Publicznej w Rzepedzi, która to na przełomie swej kilkudziesięcioletniej działalności wielokrotnie zmieniała miejsce lokalizacji począwszy od Hotelu Robotniczego BZPD w Rzepedzi, następnie przeniesiona została do miejscowego „Hotelu Rzeszów”, do pomieszczenia w przedszkolu „na górce”, Szkoły Podstawowej w Rzepedzi, Bloku nr 19 (pomieszczeń klubu młodzieżowego w Rzepedzi), a w 2005 r. ostatecznie zagościła w Rzepedzkim Ośrodku Kultury.

Obchody jubileuszowe stały się wspaniałą okazją do podziękowania i złożenia gratulacji na ręce osób, które przez lata angażowały się w krzewienie czytelnictwa i kultury w regionie. Na tę okoliczność złożono podziękowania wszystkim byłym i obecnym bibliotekarzom. W dowód uznania z rąk Wójta Gminy Komańcza oraz Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Komańczy wręczone zostały kryształowe róże wraz z życzeniami na następne lata oraz z podziękowaniami za działalność w Bibliotekach Publicznych w Gminie Komańcza,  za długoletnią, pełną zaangażowana  pracę na rzecz rozwoju czytelnictwa oraz środowiska bibliotekarskiego dla bibliotekarek: Danuty Wiktor, Joanny Witkowskiej oraz  Joanny Dyląg. Miłą niespodzianką dla jubileuszowych bibliotek był wiersz napisany przez stałą czytelniczkę Kazimierę Barzyk.

Jubileusz bibliotek stał się wspaniałą okazją do złożenia podziękowania wieloletniej i zasłużonej, byłej dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury – Pani Danucie Nagórzańskiej- Gał, której lata pracy i wkład w tworzenie Bibliotek Publicznych w naszej gminie, są nie do przecenienia. Uwieńczeniem wzruszającej chwili były gromkie brawa i odśpiewanie „sto lat” przez publiczność. Nie obyło się bez emocji oraz łez wzruszenia.

Kolejnym punktem uroczystości było wystąpienie regionalisty p. Edwarda Orłowskiego, który w skrócie przybliżył powstanie oraz funkcjonowanie Bibliotek Publicznych w Gminie Komańcza na przełomie ostatnich siedmiu dekad. W szczególności Biblioteki Publicznej w Komańczy, która została powołana 22 czerwca 1949 w ramach sieci bibliotek publicznych.

Jubileusz 70-lecia Bibliotek Publicznych w Komańczy oraz SzczawnemMorał jubileuszu jak podkreśliła to jedna z bibliotekarek  jest następujący: – Biblioteka nie istniałaby bez naszych wspaniałych czytelników, którzy byli obecni w trakcie uroczystości. Podczas jubileuszu miało miejsce rozstrzygnięcie konkursu „Moja Biblioteka za 70 lat”, w którym udział wzieły dzieci i młodzież z następujących szkół: Szkoły Podstawowej  z Wisłoka Wielkiego, Szkoły Podstawowej w Nowym Łupkowie oraz ze Szkoły Podstawowej z Rzepedzi. Głównym celem konkursu było przybliżenie najmłodszym czytelnikom historii bibliotek oraz umożliwienie wizualizacji miejsca, często przez nich odwiedzanego zarówno w celach prywatnych, jak i w ramach czytelniczych akcji prowadzonych przez naszą placówkę. Na konkurs wpłynęło 29 prac, w których dzieci przedstawiły swoją wizję biblioteki za 70 lat.

Poniżej prezentujemy laureatów konkursu plastycznego, podzielonego na trzy kategorie wiekowe:

Kategoria I  5-6 latki

I miejsce  Igor Pawlik PSP Wisłok Wielki

II miejsce  Jan Kołodziej SP Rzepedź

III miejsce  Szymon Kurnyta SP Rzepedź

Wyróżnienie   Martyna Papuga SP Rzepedź

Kategoria II  1-3 klasy

I miejsce  Bruno Budzyn PSP Nowy Łupków

II miejsce  Julia Wasylów SP Rzepedź

III miejsce  Bartłomiej Wancewicz SP Rzepedź

Wyróżnienie  Maja Szczypta SP Rzepedź

Kategoria III  6-7 klasa

I miejsce  Alicja Jaracz SP Rzepedź

I miejsce  Jakub Byrtek SP Rzepedź

I miejsce  Wiktoria Pękala SP Rzepedź

II Patrycja Fijałkowska SP Rzepedź

Wyróżnienie Sylwia Mokrzycka Rzepedź

Zwieńczeniem uroczystości był piękny tort w kształcie książki z cytatem przewodnim „Książka jest najlepszym przyjacielem człowieka”. Jubileusz bibliotek stał się wspaniałą okazją do wielu wspomnień, rozmów i planów na temat dalszej przyszłości. Ufamy, że kolejne lata będą równie owocne jak tych siedemdziesiąt, które mamy za sobą. Składamy serdeczne podziękowania zarówno przybyłym gościom, jak i wszystkim, którzy przyczynili    się do uhonorowania naszego jubileuszu, a przede wszystkim naszym czytelnikom, którzy są odbiorcami naszych działań.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj