Miasto odzyskało utracone miliony!

Samorządy zapłacą za długi PBS-u

Od ubiegłego piątku ( 17 stycznia) Podkarpacki Bak Spółdzielczy z siedzibą w Sanoku jest nieczynny. Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG) 15 stycznia 2020 r. wydał decyzję o rozpoczęciu przymusowej restrukturyzacji PBS ze względu na złą sytuację kapitałową. Fundusz od 17 stycznia 2020 r. przejął nad nim kontrolę oraz wyznaczył administratora. Zablokowane zostały bankomaty, nie funkcjonują karty debetowe. Przyjęcia klientów wstrzymano. Przerwa ma potrwać do 21 stycznia. Dług banku wynosi 180 mln zł. Samorządy w 42,6% mają pokryć zobowiązania banku.

Podkarpacki Bank Spółdzielczy obsługuje zarówno klientów indywidualnych, jak i instytucje samorządowe. Dzisiaj, 20 stycznia zostało zorganizowane zamknięte spotkanie samorządowców oraz przedstawicieli Bankowego Funduszu Gwarancyjnego i wojewody Ewy Leniart. W spotkaniu nie mogły uczestniczyć media. Według informacji, jakie udało się nam uzyskać dług banku wynosi 180 mln zł. 100 mln zł pokryje BFG, natomiast blisko 80 mln zł zostanie zabrane samorządom, które swoje środki finansowe miały na kontach PBS-u.

– Do piątku, do godz. 15.30 wszystkie samorządy, które miały swoje fundusze w PBS mają przekazać informacje do pani wojewody jakie kwoty zostaną zablokowane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Problem ma zostać przedstawiony premierowi. Musimy znaleźć rozwiązanie, aby zabezpieczyć pieniądze, które stracą samorządy w wyniku restrukturyzacji banku – powiedział Tomasz Matuszewski, burmistrz Sanoka.

Kwoty, które mają samorządy na kontach w PBS w wysokości 42,6% mają zostać wciągnięte w proces restrukturyzacji banku. Czyli na zaległości banku, które on nie jest w stanie sam pokryć. Zadłużenie banku wynosi blisko 180 mln zł. 100 mln złotych pokrywa BFG, resztę, czyli 80 mln zostanie zabrane samorządom.

– Samorządowcy walczą o każdą złotówkę. Zostaliśmy podstawieni pod ścianę, dlatego liczę na to,  że uda się wypracować wspólne stanowisko, które zostanie później zaakceptowane przez premiera – dodał.

Klienci indywidualni oraz małe i średnie firmy mogą wypłacić zgromadzone środki na kontach. Osoby, które zdecydują się pozostać w nowo powstałym banku Bank Nowy BFG S.A., który zajmie miejsce PBS, będą obsługiwani na obecnie obowiązujących warunkach.

-Środki do miast spływają początkiem stycznia. Obecnie będziemy musieli zabezpieczyć środki finansowe, które są potrzebne mieszkańcom – podsumował burmistrz.

dcz

Burmistrz Matuszewski pisze do premiera Morawieckiego w sprawie Podkarpackiego Banku Spółdzielczego

Bank PBS w Sanoku nieczynny!

4 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj