Wynajem samochodu czy leasing - co opłaca się bardziej?

Wynajem samochodu czy leasing – co opłaca się bardziej?

Firmowy samochód jest niezbędny dla każdego przedsiębiorcy. Niezależnie od tego, czy prowadzimy jednoosobową działalność gospodarczą, czy dużą firmę, służbowy samochód pełni bardzo ważną rolę. Prędzej, czy później przedsiębiorca staje przed bardzo poważnym dylematem: wybrać leasing, czy wynajem?

Na pierwszy rzut oka pojęcia te mogą wydać się jednoznaczne, ale wgłębiając się w szczegóły doskonale widać, że tak nie jest. To, co bardzo często decyduje o wyborze, są koszty leasingu i wynajmu. Oczywiście najważniejszy jest charakter firmy, bo to on definiuje jakie auto najbardziej nam odpowiada.

Wynajem samochodów jest coraz bardziej popularną metodą tworzenia floty samochodowej.

Auto wynajem czy leasing?

Nowe metody wynajmu aut online całkowicie zrewolucjonizowały rynek. Teraz wystarczy tylko odwiedzić stronę firmy takiej jak Carfree.pl, by w kilka chwil przejść do szczegółów wypożyczenia samochodu. Jest to nie tylko szybkie, ale także wygodne i skuteczne.

Wynajem samochodów zdecydowanie bardziej polecany jest przedsiębiorcom, którzy chcą wydać na flotę samochodową stosunkowo małą sumę. Niskie opłaty miesięczne (abonament) nie zaburzą płynności finansowej, a wszystkie sprawy formalne, jak ubezpieczenie, czy koszty serwisowania, nie obciążają nerwów najemcy.

Leasing opłaca się wtedy, gdy chcemy wykupić samochód po okresie użytkowania. Leasing w zasadzie z założenia zakłada taki scenariusz, ponieważ zleceniodawca już na początku określa kwotę, za jaką chce wykupić samochód po okresie użytkowania. Kwota ta realnie wpływa na wysokość miesięcznych rat.

Leasing jest dość obciążający finansowo, dlatego, jeśli przedsiębiorca chce, by samochód służbowy, był przede wszystkim tanim rozwiązaniem, to warto postawić na wynajem.

 

Wynajem długoterminowy czy leasing?

 

Wynajem długoterminowy i leasing mają podobny okres obowiązywania umowy. Jednakże różnice widoczne są przede wszystkim w kosztach, ponieważ wynajem jest znacznie bardziej opłacalnym rozwiązaniem. Dla wielu przedsiębiorców to właśnie aspekt ekonomiczny będzie znaczącym argumentem przy podejmowaniu decyzji. O zaletach i wadach wynajmu samochodu można więcej przeczytać tutaj: „Wynajem auta – plusy i minusy tego rozwiązania”.

Leasing będzie znacznie bardziej opłacalny, jeśli przedsiębiorca zamierza wykupić samochód po wygaśnięciu umowy. Koszty leasingu są większe, ale przy wynajmie nie mamy szans na wykup samochodu, który użytkowaliśmy.

Rodzaj samochodu w wynajmie i leasingu

 

To czy przedsiębiorca zdecyduje się na leasing, czy wynajem, zależy też od rodzaju samochodu. Chodzi tutaj przede wszystkim o model samochodu i jego wyposażenie. Wielu najemców szuka konkretnego wyposażenia, ponieważ w ten sposób realizują poniekąd swoje marzenia o samochodzie doskonałym. Oczywiście im lepsze wyposażenie, tym wyższe opłaty. Rzadkie i kolekcjonerskie samochody są wynajmowane po znacznie wyższej cenie, dlatego stawiając na takie auto, warto wybrać leasing. Poniekąd także dlatego, że po wygaśnięciu umowy, przedsiębiorca może wykupić taki samochód, co niemożliwe jest przy najmie.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj