Chopin i Mozart w Sanoku. Wywiad z Januszem Ostrowskim dyrektorem Międzynarodowego Forum Pianistycznego i wiceprezesem Podkarpackiej Fundacji Rozwoju i Kultury

Chopin i Mozart w Sanoku. Wywiad z Januszem Ostrowskim dyrektorem Międzynarodowego Forum Pianistycznego i wiceprezesem Podkarpackiej Fundacji Rozwoju i Kultury

 

Od piętnastu lat na przełomie stycznia i lutego Sanok staje się zimową, pianistyczną stolicą Polski, a to za sprawą Międzynarodowego Forum Pianistycznego „Bieszczady bez granic”. Jest to jedno z największych przedsięwzięć edukacyjno-społecznych w Euroregionie Karpat. Każdorazowo gości do 500 uczestników z kilkunastu krajów Europy. O wyjątkowości forum, planach na świętowanie jubileuszu, z dyrektorem Międzynarodowego Forum Pianistycznego i wiceprezesem Podkarpackiej Fundacji Rozwoju i Kultury – Januszem Ostrowskim rozmawiała Emilia Wituszyńska.

 

Przed nami jubileuszowa XV edycja Międzynarodowego Forum Pianistycznego „Bieszczady bez granic” – jakie są plany na świętowanie jubileuszu?

Owszem, przed nami piękny jubileusz, już piętnasty rok. Sanok w pierwszym tygodniu lutego staje się zimową, pianistyczną stolicą Polski. W tym roku podczas Forum zabrzmią dla nas utwory Mozarta i Chopina w wykonaniu mistrzów, uczestników oraz Lwowskiej Orkiestry Kameralnej „Akademia”. Wśród mistrzów będziemy gościć wielu wybitnych pianistów i pedagogów, w tym bardzo bogaty zestaw „chopinistów” (ze względu również na XVIII MK chopinowski w październiku) m.in. prof. Andrzeja Jasińskiego, Mihaiła Woskresienskiego, prof. Lidię Grychtołównę, Eugena Indjica, prof. Irinę Pietrową-Chukovską.

Wyjątkowe w tym roku są także nagrody dla najwybitniejszych uczestników Forum m.in. firma Mera Pnefal S.A. ufundowała dla wybranego przez Radę Programową młodego pianisty wyjątkową nagrodę – 10 tys. dolarów z przeznaczeniem na profesjonalne nagranie i wydanie płyty CD. Nagrania jej i wydania podjęła się reż. Małgorzata Polańska z znakomitej firmy fonograficznej DUX. Mamy też wiele innych wartościowych nagród m.in. stypendium artystyczne ufundowane przez Maxymiliana Bylickiego – dyrektora Instytutu Muzyki i Tańca, Nagrodę Artystyczną Elżbiety i Krzysztofa Pendereckich. Co roku wybierani są też laureaci nagrody „Złoty Parnas” – otrzymują oni zaproszenie na XVI Forum oraz opiekę impresaryjną w sezonie 2020-21, co dla młodych artystów u progu kariery jest bardzo istotne.

Co czeka widzów w tym roku?

Cała formuła MFP „Bieszczady bez granic” jest wyjątkowa. Dla widzów przygotowaliśmy różnorodny program koncertów wieczornych, tak aby każdy, nawet najbardziej wymagający słuchacz  i widz, mógł znaleźć coś dla siebie. Oferujemy 6 koncertów, wszystkie odbędą się w Sanockim Domu Kultury o stałej godzinie 19:00. Wystąpią m.in. wyjątkowi pianiści: Pavel Dombrovski, Mihaił Woskresienski i Igor Ołownikov, prof. Lidia Grychtołówna, wybitni uczestnicy Forum, dyrygent Bogdan Olędzki i Igor Pylatiuk z Lwowską Orkiestrą Kameralną „Akademia”, a na zaostrzenie „apetytu” Adam Bałdych Quartet – niezwykły kwartet jazzowy i Zespół Pieśni i Tańca „ŚLĄSK” im. St. Hadyny.

Od lat forum nosi nazwę „Bieszczady bez granic”. Co kryje się pod tą nazwą?

Tak to prawda, od początku tej formuły, jaką obecnie ma nasze Forum, nazwa to „Bieszczady bez granic”. Oznacza ona dokładnie, że faktycznie nie mamy żadnych ograniczeń, staramy się wyciągnąć rękę i pomóc każdemu, zapraszamy dzieci, młodzież, mistrzów ze wszystkich stron świata i jeździmy z koncertami też we wszystkie strony. Przy okazji Forum gramy nie tylko w Sanoku, ale także w wielu miejscach w Polsce m.in. w Mielcu, Stalowej Woli, Janowie Lubelskim, Krośnie, Krakowie, Kielcach, w Warszawie, w Strzyżowie, oraz za granicą m.in. w Bratysławie, Druskiennikach, we Lwowie.

Czy w tym roku mieszkańcy mogą liczyć na „Forum Miastu”?

Oczywiście, „Forum Miastu” jest prezentem skierowanym do mieszkańców Sanoka i okolicznych miejscowości. Organizujemy go przy wsparciu środków Urzędu Marszałkowskiego, pragnąc przede wszystkim dać możliwość uczestniczenia i usłyszenia największych osobistości świata artystycznego znanych z wielkich sal koncertowych i ekranów TV. W tym roku na tym wyjątkowym święcie, jakim jest jubileuszowe „Forum Miastu” wystąpi Zespół Pieśni i Tańca „ŚLĄSK” im. St. Hadyny. W ubiegłych latach gościliśmy podczas tego wydarzenia m.in. Kayah & Royal String Quartet, Garyego Guthmana, Audiofeels, Ireneusza Krosnego, Andrzeja Jagodzińskiego Trio & Agnieszka Wilczyńska, Glas Duo (harfa szklana).

Forum Pianistyczne to nie tylko koncerty wieczorne. Jakie atrakcje przygotowali w tym roku organizatorzy?

Uczestnicy XV MFP jak co roku mają napięty grafik od rana do wieczora. Poranki rozpoczynają ćwiczeniami dla artystów  z udziałem rehabilitantów, następnie zaraz po śniadaniu lekcje pokazowe z mistrzami Forum  w Sali Koncertowej SDK, podczas takiej lekcji uczeń z mistrzem wykonują utwór na fortepianie,  a dzięki kamerze skierowanej na klawiaturę fortepianu widzowie na sali mogą dokładnie śledzić przebieg lekcji, drobiazgowe uwagi i ruch rąk na klawiaturze. Dodatkowo każdy z uczestników będzie miał lekcje indywidualne  z mistrzem, do którego przydzieli go Rada Programowa. Uczestnicy mają także możliwość udziału  w wybranym przez siebie kursie (do wyboru są m.in.; kurs organowy, kurs klawesynowy, podstawy improwizacji, kurs dyrygentury, konkurs „Młody Wirtuoz”).

O godzinie 10:00 2 lutego  i 4- 7 lutego 2020 r. w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej w Sanoku odbywać się będzie Festiwal Młodej Filharmonii – Filharmonia 5 Kultur, skierowany do uczniów szkół podstawowych, przedszkoli, seniorów  (i nie tylko!). Odbędą się także wykłady w sali konferencyjnej  hotelu Sanvit. Przy okazji Forum Pianistycznego we współpracy  z PSM I i II st. im. W. Kossakowej w Sanoku organizujemy także Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny „Młody Wirtuoz”. Konkurs ten skierowany jest do dzieci do lat 13. Walczą one o tytuł Złotego, Srebrnego i Brązowego Wirtuoza. Z roku na rok konkurs cieszy się coraz większą popularnością, w tym roku mamy rekordową liczbę zapisanych wirtuozów – ponad 160!

W międzyczasie uczestników Forum czekają wyjazdy koncertowe (w sumie aż 20 w 11 miastach podczas jednego tygodnia), próby, nauka tańca, masaże, spotkania międzynarodowe i wspólne posiłki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj