Powstał Kodeks Odpowiedzialnego Festiwalu

Powstał Kodeks Odpowiedzialnego Festiwalu

W podkarpackim Gorajcu na Roztoczu przyjęto Kodeks Odpowiedzialnego Festiwalu. Do Chutoru Gorajec przyjechali organizatorzy festiwali, przedstawiciele organizacji społecznych i samorządowych z całej Polski, którzy opracowali dokument, tym samym deklarując współpracę i działania w kierunku zrównoważonego rozwoju.

Celem powstania Kodeksu jest „zachęcanie do poszanowania natury i siebie nawzajem”. Kodeks Odpowiedzialnego Festiwalu to zbiór ogólnych zasad i dobrych praktyk dotyczących ekologii i kontaktów ze społecznością, którymi warto kierować się przy planowaniu wydarzeń. Dokument stanowi drogowskaz dla odpowiedzialnych relacji ze środowiskiem, społecznością festiwalową oraz z sąsiadami w kontekście organizowania wydarzeń kulturalnych.

Wśród sygnatariuszy znaleźli się przedstawiciele m.in. Cieszanów Rock Festiwal, Kazimiernikejszyn, Pannonica Festival, Folkowiska, Festiwalu Digeridoo „Dźwięki z Korzenia”, Festiwalu Wędrowiec, Ethnopolany, Festiwalu Smaków, Folkobrania czy Zlotu Przyjaciół Karczaka.

– Wśród nas, (inicjatorów kodeksu), dominują organizatorzy imprez o tematyce z pogranicza folku, kultury tradycyjnej i ekologii, głównie rezydujące na wschodzie Polski: to wydarzenia, które odbywają się często w małych miejscowościach, zmieniając ich codzienny rytm życia, zauważalnie wpływając przez to na otoczenie. Organizatorzy takich wydarzeń są szczególnie wyczuleni na dbałość o środowisko oraz relacje z sąsiadami i ich potrzeby – mówi Maciej Piotrowski ze Stowarzyszenia Folkowisko, jeden z inicjatorów spotkania.

Kodeks Odpowiedzialnego Festiwalu został podpisany m.in. przez przedstawicieli podmiotów zrzeszonych w Podkarpackiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. Wśród głównych inicjatorów przedsięwzięcia było będące członkiem PROT STOWARZYSZENIE ANIMACJI KULTURY POGRANICZA „FOLKOWISKO”. PROT, jako organizacja ceniąca wszelkie inicjatywy proekologiczne zmierzające do kreowania pozytywnego wizerunku Podkarpacia wspiera tą zacną inicjatywę.

Więcej informacji o Kodeksie/inicjatywie:

Facebook: https://www.facebook.com/odpowiedzialnefestiwale
www: odpowiedzialnefestiwale.pl

Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj