Informacja dla rolników prowadzących gospodarstwa na terenach objętych afrykańskim pomorem świń

Informacja dla rolników prowadzących gospodarstwa na terenach objętych afrykańskim pomorem świń

Od 28 lutego do 28 marca 2020 r. rolnicy prowadzący gospodarstwa na terenach objętych afrykańskim pomorem świń, którzy planują zrezygnować z hodowli trzody chlewnej, mogą składać w oddziałach regionalnych ARiMR wnioski o przyznanie pomocy finansowej
na „Restrukturyzację małych gospodarstw”. Wsparcie finansowane jest z PROW 2014-2020.

O premię może starać się każdy rolnik posiadający gospodarstwo większe niż 1 ha i wielkości ekonomicznej mniejszej niż 13 tys. euro, pod warunkiem, że wcześniej nie korzystał z rekompensaty za nieutrzymywanie świń, z dotacji dla młodego rolnika i dofinansowania na modernizację gospodarstwa czy na założenie firmy na wsi. Ubezpieczenie KRUS nie jest konieczne, wystarczy że rolnik 25% całego swojego dochodu będzie uzyskiwał z produkcji rolniczej: roślinnej lub zwierzęcej, oprócz chowu i hodowli ryb. Oznacza to, że o premię można się starać pracując na etacie lub prowadząc własną firmę.

Na restrukturyzację małego gospodarstwa można otrzymać 60 tys. zł premii wypłacanej
w dwóch ratach. Najpierw jest to 48 tys. zł, a po realizacji założeń biznesplanu – 12 tys. zł. Dotację można przeznaczyć na wydatki dotyczące działalności rolniczej w gospodarstwie lub przygotowanie do sprzedaży produktów rolnych w nim wytworzonych. 80 proc. kwoty pomocy trzeba jednak wydać na inwestycje w środki trwałe, np. zakup wyłącznie nowych maszyn i urządzeń, na budowę lub remont budynków służących produkcji rolniczej czy założenie sadów i plantacji wieloletnich.

Każdy wniosek jest punktowany. Pomoc jest przyznawana jeżeli wnioskodawca uzyskał minimum 8 punktów. A te można otrzymać m.in. za:
– średnią roczną liczbę świń utrzymywanych dotąd w gospodarstwie (do 5 pkt).
– rodzaj planowanej produkcji (do 3 pkt).
– kompleksowość biznesplanu (do 7 pkt)
-docelowa wielkość ekonomiczna gospodarstwa (do 5 pkt).

Źródło: Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

mn

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj