Iskra przyjaźni – Dzień Myśli Braterskiej

„Życie byłoby miłe, gdyby wszystko było słodkie. I sama sól jest gorzka, ale trochę soli do potrawy nadaje smak. Trudności są solą życia” – Robert Baden-Powell. Dzień Myśli Braterskiej to szczególny dzień w życiu wszystkich zuchów i harcerzy. By uczcić tej wyjątkowy dzień w Sanockim Domu Kulty odbył się Festiwal Piosenki Zuchowej i Harcerskiej.

– 22 lutego to wyjątkowy dzień dla skautek, skautów, harcerek i harcerzy z całego świata. Obchodzimy wtedy Dzień Myśli Braterskiej. Przypada on w rocznicę urodzin założycieli skautingu Roberta i Olave Baden Powellów. To dzięki parze Naczelnych Skautów, młodzież i dorośli skupieni wokół ruchów skautowych szerzą ideę braterstwa i wspierają się w zdobywaniu nowych umiejętności – powiedziała komendantka Hufca Maria Kurkarewicz,.

Harcerze i instruktorzy Hufca ZHP Ziemi Sanockiej w tym Dniu spotkali się w Sanockim Domu Kultury na Festiwalu Piosenki Zuchowej i Harcerskiej. Repertuar festiwalu nawiązywał do tegoroczne motta – „Nasz leśny dom”. Występy drużyn oceniało jury w składzie: dh. Ewa Zając, dh. hm. Elżbieta Gałązka, dh. hm. Waldemar Basak. Jak stwierdziło jury poziom występów był bardzo wysoki, dlatego przyznano pierwsze i drugie miejsca w różnych kategoriach.

I miejsce w kategorii „zuchy” dla 15 Gromady Zuchowej z Jaćmierza,
W kategorii „harcerze” I miejsce 15 DH z Jaćmierza i 54 DH z Sanoka;
II miejsce 9 DH z Sanoka, 4 DH z Sanoka, 42 DH z Prusieka i 26 DH z Komańczy.
W kategorii „harcerze starsi” I miejsce 5 DH z Sanoka.
W kategorii „wędrownicy” I miejsce 2 DH z Sanoka. Były też występy zespołowe – w tej kategorii I miejsce przypadło dla zespołu „Kuce w karmelu”, II miejsce dla Marii i Heleny Głuszkiewicz z 4 DH oraz Anny Czubek z 2 DH.

Występy uczestników przeplatano zuchowymi i harcerskimi pląsami, a konferansjerzy dh Nadia Marczak i dh Łukasz Pilecki zapowiadając występy drużyn wplatali myśli braterstwa twórców skautingu. Pamiątkowe dyplomy i nagrody wręczał wiceburmistrz Grzegorz Kornecki.

Kolejną okazją do świętowania DMB było 35-lecie Poczty Harcerskiej – Sanok 72. Naczelnikiem Poczty jest hm. Jerzy Kwaśniewicz, który każdego roku uczestniczy w zbiórkach Poczt Harcerskich oraz Międzynarodowych Spotkaniach Kolekcjonerskich.

– Poczta Harcerska zajmuje się także projektowaniem dyplomów, legitymacji oraz obsługą uroczystości na terenie Podkarpacia. Przy projektowaniu kartek i odznak druha Jerzego wspiera dh. hm. Zbigniew Osenkowski, a pomocą informatyczną służy pani Agnieszka Mularczyk z firmy LtSystem – tłumaczy komendantka.

Na okoliczność 35 – lecia Poczty Harcerskiej – Sanok 72 powstała kolejna piękna odznaka. Druh Jerzy w podziękowaniu za współpracę wręczył ją dh. hm. Krystynie Chowaniec, dh. hm. Zbigniewowi Osenkowskiemu, dh. phm. Marii Kurkarewicz oraz swoim wnukom Jakubowi i Mateuszowi Kwaśniewiczom. DMB to również okazja do uhonorowania wyróżniających się w pracy harcerzy i instruktorów. Złotą Odznakę „Zasłużony dla Hufca ZHP Ziemi Sanockiej” otrzymał hm. Waldemar Basak, Srebrną Odznakę „Zasłużony dla Hufca ZHP Ziemi Sanockiej” – druhna pwd. Anna Krzyżanowska, druhowie Hubert Kikiela i Mateusz Kwaśniewicz. Tytuł „Instruktora Roku 2019” przypadł dh. pwd. Mateuszowi Kaczkowskiemu, a List Gratulacyjny z rąk samej Naczelniczki ZHP dh. hm. Anny Nowosad odbierze dh. pwd. Małgorzata Leszczyńska.

Po części oficjalnej wystąpili laureaci festiwalu. Na zakończenie Komendantka Hufca podziękowała drużynowym za „służbę”, życzyła wszystkim wielu wspaniałych przygód, wyjątkowych ludzi wokół siebie i ciągłej chęci do rozwoju siebie i swoich umiejętności. Róże dla instruktorów przekazane przez dh. Magdalenę Czytajło wręczał Stanisław Chęć, starosta sanocki. Zawiązano potężny krąg i „iskra przyjaźni” powędrowała do każdego.