Jak się zachować podczas pożaru. Strażacy zawsze w gotowości

Jak się zachować podczas pożaru. Strażacy zawsze w gotowości

Strażacy zawsze w gotowościJak wygląda służba strażacka w tym szczególnym czasie? Na pewno jeśli chodzi gotowość do pomocy, gaszenie pożarów to nic się nie zmieniło. Jednak dzień służby uległ nieco zmianie.

– Jesteśmy w trakcie reżimu sanitarnego – poinformowała nas rzecznik prasowy KP PSP Sanok mł. kpt. Anna Kozłowska – Zastosowaliśmy zabezpieczania czyli przy wejściu na jednostkę obowiązkowo jest mierzona temperatura, wycofano szkolenia i ćwiczenia, ograniczono czynności kontrolno-rozpoznawcze.

Od czasu ograniczenia przejść na granicach, strażacy wspomagali działania służb granicznych w Krościenku i Radoszycach. Oprócz tego sprawdzono stany magazynowe środków dezynfekujących.

Jak wygląda wyjazd do zdarzenia w dobie koronawirusa?

Niestety miałam możliwość przekonać się o tym na własnej skórze. Kiedy jednostka podjechała pod miejsce, gdzie w kominie zapaliła się sadza, zaraz po wyjściu padło pytanie czy ktoś w budynku nie przebywa na kwarantannie. Na szczęście nikt z mieszkańców nie miał styczności z osobą chorą, nie wrócił z zagranicy więc budynek można było opuścić, a strażacy bez większych problemów mogli zająć się gaszeniem ognia. Gdyby osoba poddana kwarantannie znajdowała by się na terenie budynku, strażacy mają obowiązek zabezpieczyć się przed ewentualnym zarażeniem i akcja w takim wypadku byłaby nieco przedłużona.

Jak wygląda służba strażacka w tym szczególnym czasie? Na pewno jeśli chodzi gotowość do pomocy, gaszenie pożarów to nic się nie zmieniło. Jednak dzień służby uległ nieco zmianie.Sadza pali się bardzo często

Pamiętamy o maseczkach i jednorazowych rękawiczkach – pamiętajmy o regularnym czyszczeniu kominów

Nastał szczególny czas i staramy się zabezpieczyć swoje zdrowie, przez co umykają nam inne, nie mniej ważne zasady bezpieczeństwa. Powoli dobiega ku końcowi sezon grzewczy, a wiele z nas opala budynki węglem czy drewnem. Nie zapomnijmy o regularnym sprawdzaniu kominów i ich drożności.  Co prawda wyjazdy do zapalonej sadzy zdarzają się bardzo często, ale można tego uniknąć. Mało tego zapalona sadza może spowodować rozszczelnienie komina i tą drogą możemy nieświadomie paść ofiarą czadu. My lub nasi sąsiedzi, jeśli budynek jest wielorodzinny. Ogień w kominie można poczuć i zobaczyć przez dym, który każdą wolną szczeliną wydostaje się na zewnątrz. Dodatkowo mury grzeją się bardzo mocno co tez jest sygnałem że dzieje się coś niedobrego, tak czadu nie widzimy, nie czujemy…

Bądźmy odpowiedzialni

Strażakom wypada podziękować, za to że nawet w tak nietypowej sytuacji jaką jest czas epidemii są w gotowości. Jedyne co ze swojej strony możemy zrobić, to być odpowiedzialnym za najbliższe otoczeni i przy okazji spędzania dłuższego czasu w domu sprawdzić czy nasze mieszkanie jest bezpieczne oraz zachowywać się rozsądnie by strażacy musieli jak najrzadziej wyjeżdżać, czego im serdecznie życzę.

Edyta Wilk

 

Przy okazji przypominamy zasady – jak się zachować podczas pożaru

 

Strażacy zawsze w gotowościPożar w mieszkaniu – co robić?

 

Jeśli zauważyłeś pożar:

  • zaalarmuj osoby przebywające w mieszkaniu/domu,
  • wyjdź na klatkę schodową i zaalarmuj sąsiadów krzykiem,
  • wezwij straż pożarną,
  • wybierz numer alarmowy 112 lub 998, a po uzyskaniu połączenia spokojnie i wyraźnie powiedz:

– co się pali

– gdzie się pali

– czy zagrożeni są ludzie

Nie rozłączaj się pierwszy! Dyżurny, który odbierze twoje zgłoszenie, zada ci dodatkowe pytania odnośnie zgłaszanego zdarzenia. Zapyta o twoje imię i nazwisko, dokładny adres lub poprosi o inne informacje, które mogą być przydatne dla strażaków-ratowników. Poczekaj więc aż to dyżurny rozłączy się jako pierwszy, oczywiście pod warunkiem, że nie stanowi to dla ciebie dodatkowego zagrożenia.

Pamiętaj! Zawsze słuchaj poleceń strażaków!

Co możesz jeszcze zrobić, zanim przyjedzie straż pożarna?

Wyprowadź z mieszkania dzieci i osoby niepełnosprawne.

Jeżeli jest na to czas – weź ze sobą dokumenty oraz niezbędne lekarstwa.

Dbając o własne bezpieczeństwo – spróbuj wyłączyć dopływ gazu i energii elektrycznej oraz usuń z zasięgu ognia materiały palne lub wartościowe rzeczy, a potem zacznij gasić pożar.

Nie otwieraj okien.

Nie dopuść do tego, by pożar odciął ci drogę ewakuacji.

Jeśli sam nie jesteś w stanie ugasić pożaru, natychmiast opuść mieszkanie, zamykając drzwi jedynie na klamkę – nie zamykaj ich na zamek.

Pożar odciął ci drogę ewakuacji? Nie panikuj!

Idź do pokoju z oknem lub balkonem, znajdującego się jak najdalej od miejsca pożaru.

Jeśli to możliwe – zabierz ze sobą mokry ręcznik lub koc wykonany z naturalnych materiałów (lnu, wełny, bawełny itp.) i zamknij za sobą drzwi na klamkę.

Wzywaj pomoc przez okno lub z balkonu.

Jeśli temperatura i zadymienie wzrastają: połóż się na balkonie, pod oknem, i przykryj szczelnie trudno palnym okryciem wykonanym z naturalnych materiałów.

Pali się sąsiednie mieszkanie?

Jeśli doszło do pożaru w mieszkaniu obok lub na niższej kondygnacji, największym zagrożeniem jest (może być) dla ciebie toksyczny dym, dlatego:

jeśli to możliwe – ostrzeż zagrożone osoby i ewakuuj się z budynku, natomiast gdy zagrożenie jest zbyt duże, zostań w swoim mieszkaniu i zamknij drzwi wejściowe jedynie na klamkę,

w miarę możliwości usuń materiały palne z balkonu, tj. rozwieszone pranie, papierowe opakowania itp.,

zamknij okna, przez które może dostać się dym lub ogień do mieszkania, przygotuj zapas wody do gaszenia lub chłodzenia przepustów instalacyjnych, ram okiennych – napełnij wannę, wiadra, zlew w kuchni,

zakręć zawór gazu, wyłącz wszystkie urządzenia zasilane energią elektryczną,

zabezpiecz drzwi wejściowe do mieszkania przed przedostawaniem się dymu do środka – w otwory i nieszczelności wciśnij mokry ręcznik

jeżeli poczujesz się zagrożony, wezwij pomoc przez otwarte okno lub z balkonu,

staraj się być jak najdalej od miejsca, w którym są płomienie lub dym.

Pali się na wyższej kondygnacji?

Zostań w mieszkaniu, chyba że strażacy każą ci je opuścić.

Wychodząc z mieszkania, zamknij drzwi na klucz, aby osoby, które będą schodziły zadymioną klatką schodową, pomyłkowo do niego nie weszły.

Zasady dobrej ewakuacji  

Pamiętaj, że w pierwszej kolejności ratujemy zagrożone życie ludzkie.

Jeśli zauważyłeś pożar, pierwszą czynnością, jaką powinieneś wykonać, jest zaalarmowanie osób przebywających w domu. Wyjdź na klatkę schodową i zaalarmuj sąsiadów krzykiem. Następnie wezwij straż pożarną.

Wybierz najkrótszą oznakowaną drogę ewakuacyjną – tak, by znaleźć się poza strefą pożaru, a najlepiej poza budynkiem.

Z silnie zadymionych pomieszczeń wychodź w pozycji pochylonej, idź wzdłuż ściany, żeby nie stracić orientacji w pomieszczeniach. Zabezpiecz drogi oddechowe, np. zmoczonym w wodzie materiałem.

Nie otwieraj bez potrzeby drzwi do pomieszczeń objętych pożarem. Nagły dopływ powietrza sprzyja gwałtownemu rozprzestrzenianiu się ognia. Jeśli musisz otworzyć drzwi do takiego pomieszczenia, stań przy ścianie obok drzwi i dopiero je otwórz.

Współpracuj z osobą, która kieruje ewakuacją. Wykonuj jej polecenia. Nie panikuj i staraj się uspokoić innych.

Wskazuj innym drogę ewakuacji i pomagaj osobom mniej sprawnym od ciebie.

Nie korzystaj z windy (dźwigu)! Możesz w niej zostać uwięziony. Do wyjścia używaj klatki schodowej.

Rozejrzyj się! Widzisz swoich znajomych, sąsiadów? A może kogoś brak? Powiadom o tym kierującego ewakuacją.

 

Zadbaj o warunki do ewakuacji na wypadek pożaru

Nie stosuj krat w drzwiach i oknach, na klatkach schodowych i przejściach między nimi oraz wyjściach na dach – krata utrudni ewakuację podczas pożaru i wydłuży czas oczekiwania na pomoc strażaków.

Jeżeli Twoje mieszkanie musi zostać wyposażone w kraty: zakładaj takie, które można otworzyć od wewnątrz. Klucz przechowuj w miejscu znanym wszystkim domownikom. Pamiętaj, że podczas pożaru wyjście przez kratę może być jedyną drogą ewakuacji!

Dbaj o drożność dróg ewakuacyjnych, nie zastawiaj sprzętem korytarzy i dojść do mieszkań – może to utrudnić ewakuację, a ratownikom dostęp do miejsca pożaru.

 

Instrukcja zachowania podczas pożaru – Komenda Powiatowa PSP Sanok

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj