Stopniowe zdejmowanie obostrzeń. Otwarcie lasów i parków, więcej osób w sklepach i kościołach

Stopniowe zdejmowanie obostrzeń. Otwarcie lasów i parków, więcej osób w sklepach i kościołach

 

„Od 20 kwietnia przystępujemy do nowego etapu – stopniowego zdejmowania obostrzeń” – powiedział premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu przedstawił najważniejsze założenia stopniowego odmrożenia gospodarki. Zniesienie obostrzeń będzie obowiązywać od poniedziałku.

„Zasłaniać twarz w miejscach publicznych. Dezynfekować ręce i powierzchnie. Zachowywać dystans. Przebywać na kwarantannie lub w izolacji. Ochrona osób najsłabszych, chorych, starszych. To te zasady, z którymi musimy się nauczyć żyć” – zwrócił uwagę minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej premier i minister zdrowia poinformowali o planowanych kolejnych etapach łagodzenia obostrzeń.

Od 20 kwietnia nastąpi:

– otwarcie lasów i parków,
– w sklepach do 100 metrów będzie możliwość przebywania 4 klientów na kasę. W sklepach powyżej 100 metrów – jedna osoba na 15 metrów kwadratowych.
– jednocześnie pracownicy sklepów będą poddawani kontroli zdrowia, przede wszystkim badaniu temperatury.
– zasada 1 osoba na 15 metrów będzie również obowiązywała w kościołach
– w kolejnym etapie otwarte mogą zostać zakłady rzemieślnicze, później – pozostałe sklepy i punkty usługowe, a w ostatnim – salony tatuażu czy gabinety rehabilitacji.

Wyjątkiem od noszenia maseczek będą rolnicy – tam dystans jest z natury większy i przy tej pracy jest ważne, żeby ten wyjątek zastosować.

Dzieci powyżej 13. roku życia będą mogły się same przemieszczać, młodsze nadal będą musiały poruszać się pod opieką dorosłego.

Kolejne etapy łagodzenia obostrzeń mają być przedstawiane co tydzień.
Powrót do pełnej normalności na razie nie jest możliwy.
Należy zasłaniać twarz w miejscach publicznych, dezynfekować ręce i powierzchnie, zachowywać dystans, przebywać na kwarantannie lub w izolacji, zalecana jest zdalna praca i zdalna edukacja.

4 etapy znoszenia obostrzeń:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj