Ósmoklasiści na razie bez egzaminu

Dzisiaj – we wtorek 21 kwietnia – w polskich szkołach podstawowych miał się rozpocząć egzamin ósmoklasisty. Zgodnie z prawem oświatowym przystąpienie do niego jest warunkiem ukończenia ósmej klasy.

Minister edukacji 10 kwietnia wydał zarządzenie, na podstawie którego traci moc komunikat dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z 6 sierpnia 2019 r. m.in. w sprawie harmonogramu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Od wyników egzaminu na koniec ósmej klasy – zgodnie z przepisami oświatowymi – zależy obecnie punktacja przy rekrutacji do szkół ponadpodstawowych. Przed laty szkoły ponadpodstawowe przyjmowały uczniów na podstawie konkursu świadectw. Czy w okresie pandemii nie można by do tego wrócić, w drodze wyjątku? – o to dziś pytają uczniowie, rodzice i nauczyciele.

Minister Dariusz Piontkowski kilka dni temu powiedział w mediach, że nie wyklucza, iż rok szkolny się zakończy, a dzieci nie wrócą do szkół, tylko nadal będzie prowadzone zdalne nauczanie. Jeśli chodzi o egzamin ósmoklasisty – nie ma jednoznacznej decyzji, że mógłby się nie odbyć. Minister wskazuje na czerwiec, jako czas przeprowadzenia egzaminu, nie podaje jednak dokładnej daty. „Mamy otrzymać informację trzy tygodnie przed wyznaczonym przez ministerstwo terminem” – poinformowała nas dyrektorka jednej z sanockich szkół.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj