Pomysł na oszczędności: plany zmodernizowania miejskiej sieci ciepłowniczej
Sanockie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej planuje modernizację miejskiej sieci ciepłowniczej. Jeżeli plany uda się zrealizować, Spółka nie tylko zaoszczędzi na kosztach wykupu praw do emisji dwutlenku węgla, ale również zmniejszy się emisja pyłów i gazów do atmosfery. Poprawi się jakość powietrza, co dla wielu miast w Polsce jest obecnie priorytetem.
Sanockie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej uzyskało pozytywną ocenę dla wniosku pn. : „Budowa kotła na biomasę o mocy nominalnej 7 MW”, złożonego w ramach programu priorytetowego nr 5.9 „Ciepłownictwo Powiatowe – pilotaż” w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Całkowita wartość projektu wynosi 11 551 000 PLN, z czego dofinansowanie w formie dotacji może wynieść do 3 447 300 PLN. Pozostała kwota zostanie sfinansowana z nisko oprocentowanej pożyczki z NFOŚiGW.
– Obecnie wniosek jest na etapie negocjacji. Budowa kotła na biomasę będzie stanowić modernizację źródeł ciepła miejskiej sieci ciepłowniczej i pozwoli spełnić warunki efektywnego systemu ciepłowniczego poprzez produkcję ciepła z OZE w ilości ponad 50 proc. produkowanego ciepła w kotłowni Kiczury – mówi prezes SPGK Dominik Witek.
Kocioł na biomasę zastąpi po części produkcję ciepła wytwarzanego w kotłach opalanych węglem kamiennym, co przełoży się na zmniejszenie emisji pyłów i gazów do atmosfery (w tym CO2) oraz zmniejszy się zużycie energii pierwotnej. Po wybudowaniu i uruchomieniu kotła spółka zaoszczędzi na kosztach wykupu praw do emisji CO2, które z roku na rok drożeją.
Ostatnie komentarze