Na terenie całego Podkarpacia żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej wspierają Domy Pomocy Społecznej.

Podkarpaccy terytorialsi wspierają Domy Pomocy Społecznej

Na terenie całego Podkarpacia żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej wspierają Domy Pomocy Społecznej. Zakres pomocy jest dość szeroki i uzależniony od indywidualnych potrzeb generowanych przez organy prowadzące szczebla samorządowego. Od drugiej połowy kwietnia terytorialsi z sanockiego batalionu objęli opieką Dom Pomocy Społecznej „Światło Nadziei” Caritas w Sanoku.

– …na terenie Podkarpacia działa pięćdziesiąt cztery Domy Pomocy Społecznej. W każdym batalionie zostali powołani koordynatorzy do współpracy z samorządami, Ośrodkami Pomocy Społecznej oraz Domami Pomocy Społecznej. W ramach operacji „Odporna wiosna” wyznaczeni żołnierze nawiązali kontakt z dyrekcją wszystkich DPS. Dotychczas żołnierze mojej brygady udzielali wsparcia dla DPS z Leżańska i Przeworska. Obecnie pomagamy w DPS „Światło Nadziei” Caritas w Sanoku. Terytorialsi prowadzą tam badanie temperatury ciała dla personelu i  mieszkańców DPS, dostarczają dodatkowe wyposażenie, środki do dezynfekcji i artykuły spożywcze. Wczoraj żołnierze prowadzili dystrybucję paczek żywnościowych dla pensjonariuszy dziennych, którzy w tym trudnym czasie nie mogą opuszczać domów” – mówił płk Dariusz Słota – dowódca 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Wszędzie tam, gdzie żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej pełnią służbę,
w znacznym stopniu odciążają z zadań pracowników. Dzięki temu personel w pełni może poświęcić swój jakże cenny w tym momencie czas swoim pacjentom czy pensjonariuszom. Podkarpacka brygada do służby na rzecz podmiotów medycznych i DPS-ów kieruje żołnierzy z miejscowości z których pochodzą. Terytorialsi identyfikują się z lokalną społecznością i bardzo pozytywnie odbierają to, że mogą działać i służyć swoim bliskim, przyjaciołom i rodakom.

Ksiądz dyrektor Caritas Archidiecezji Przemyskiej Artur Janiec w czasie naszego spotkania powiedział – od początku pandemii w Polsce współpracujemy z różnymi organizacjami, służbami medycznymi, samorządami ale bardzo ważna dla nas jest współpraca z Wojskami Obrony Terytorialnej. WOT włączył się w niesienie pomocy zwłaszcza osobom starszym
i niepełnosprawnym. Pomagają nam nie tylko w przygotowywaniu paczek ale w dostarczaniu ich do domów naszych seniorów. Szczególnie to wsparcie żołnierze z Podkarpackiej Brygady OT okazują w Domu Pomocy Społecznej „Światło Nadziei”. Nasi mieszkańcy wiedząc, że nie tylko my pracownicy jesteśmy przy nich ale i wojskowi w mundurach, przez to czują się bezpieczni, mają większe zaufanie do tego, że to co innych dosięga to od nich jest daleko.
W tym momencie pragnę podziękować całemu dowództwu za wsparcie, otwarte serca ale
i profesjonalne działanie na co dzień.

*****

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej wykonują zadania na rzecz walki z koronawirusem już od 6 marca – w dwa dni po wykryciu pierwszego przypadku zakażenia w Polsce. Od 18 marca WOT prowadzi pierwszą w historii ogólnopolską operację przeciwkryzysową pod kryptonimem „Odporna wiosna”. Każdego dnia w bezpośrednie działania zaangażowanych jest ponad 5 tys. żołnierzy i przydzielonych pod dowództwo WOT podchorążych Akademii Wojskowych. Celem operacji  jest łagodzenie skutków kryzysu oraz wzmocnienie odporności na kryzys społeczności lokalnych. W ramach „Odpornej wiosny” terytorialsi dostarczają żywność i leki, wspierają służby sanitarne i samorząd terytorialny, współpracują z ośrodkami pomocy społecznej i Caritasem, wspierają kombatantów, osoby starsze i przebywających w kwarantannie, oddają krew oraz prowadzą infolinię wsparcia psychologicznego.

Zdjęcia: 3.PBOT

kpt. Witold SURA

rzecznik prasowy

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj