Czy posiadanie dzieci wpływa na cenę polisy OC? Sprawdź!

Czy posiadanie dzieci wpływa na cenę polisy OC? Sprawdź!

Każdy kierowca musi posiadać ubezpieczenie OC. Praktyka pokazuje natomiast, że poszczególne osoby mogą liczyć na zupełnie inne wysokości stawek, które oferują im ubezpieczyciele. Oczywiście kluczowy jest wiek takiego człowieka oraz jego doświadczenie jako kierowcy i historia kolizji. Ważne są też marka czy dane techniczne samego pojazdu. Mniej oczywiste jest natomiast to, że na wysokość OC może również wpływać stan cywilny oraz posiadanie dzieci.

Dlaczego sytuacja rodzinna wpływa na preferencyjne warunki OC?

Ubezpieczyciele patrzą tutaj dość podobnie jak ogół społeczeństwa, uznając, że osoba będąca w związku i posiadająca dzieci, ma już bardziej ustabilizowaną sytuację życiową. Kluczowy jest fakt, że dorośli poruszają się samochodem z dziećmi, więc zakłada się, że jeżdżą od razu zdecydowanie ostrożniej i bezpieczniej. Więcej porad na temat ubezpieczeń i ich doboru znajdziesz na stronie ubezpieczenie24.org.

Towarzystwa ubezpieczeniowe uważają też takich kierowców za rzadziej przekraczających prędkość czy wykonujących gwałtowne manewry na drogach. Pośrednio warto również zwrócić uwagę na wybór samochodów. Jak wiadomo ubezpieczyciele uwzględniają przy szacowaniu polisy markę samochodu i jego parametry. Podczas gdy osoby bezdzietne, a zwłaszcza niebędące jeszcze w związku, chętnie sięgają po modele bardziej sportowe, małżeństwa z dziećmi decydują się na większe i bezpieczniejsze auta. W takiej sytuacji jest to dodatkowy czynnik powiązany z posiadaniem dzieci, który przekłada się na niższą składkę. Dorosły z rodzinnym kombi czy samochodem typu SUV, będzie rozpatrywany w korzystniejszych kategoriach niż osoba z autem o zacięciu sportowym czy kabrioletem.

Osoby będące w związku małżeńskim i mające dzieci płacą mniej

Warto zauważyć, że wpływ na wysokość stawki ubezpieczenia może mieć już stan cywilny. Osoby w związku małżeńskim otrzymują już zwykle lepsze oferty niż kawalerowie i panny. Wiąże się to z tym, że ubezpieczyciele uznają, że są to osoby bardziej ustatkowane, a przez to odpowiedzialne niż ludzie pozostający w stanie wolnym. Więcej na ten temat przeczytasz na stronie https://www.gosc.pl/doc/6205995.Stan-cywilny-i-posiadanie-dzieci-a-OC.

Dodatkowo wiele towarzystw oferuje również przeniesienie zniżek na współmałżonka – to czy jest to możliwe i jakie warunki trzeba spełniać, regulują już indywidualnie poszczególne firmy. W praktyce propozycje ubezpieczycieli dla singla i osoby w związku małżeńskim już mogą się bardzo wyraźnie różnić, nieraz o kilkadziesiąt procent. Dalszy wpływ na lepsze stawki OC ma jeszcze posiadanie dzieci. W tym przypadku składka maleje wraz z rosnącą liczbą potomków. Przy minimum dwójce dzieci można liczyć nawet na około 20-procentowy upust, a wartości te będą jeszcze wyższe przy trójce czy czwórce nieletnich.

Dzieci w wieku pełnoletnim nie działają już na korzyść kierowcy

Choć kierowcy posiadający dzieci cieszą się oczywiście z niższych składek, to muszą mieć świadomość, że są to czasowe przywileje. Ubezpieczyciele oferują zniżki rodzicom nieletnich, natomiast sytuacja zmienia się diametralnie, gdy potomstwo osiąga pełnoletność. W praktyce OC nie tylko nie będzie wtedy niższe, ale może być wręcz wyższe.

Towarzystwa ubezpieczeniowe ustalają najwyższe OC kierowcom niedoświadczonym, w wieku 18-25 lat. Tymczasem w tej sytuacji przyjmują założenie, że tacy kierowcy będą korzystać z samochodu rodziców, co w ich postrzeganiu zdecydowanie zwiększa ryzyko wypadków. Nawet w przypadku braku zgłoszenia młodej osoby do polisy, jeśli ta osoba spowoduje wypadek, to ubezpieczyciel można zażądać przekalkulowania składki na wyższą i wyrównania ze strony ubezpieczonego. Przywilej dotyczący niższego OC z tytułu posiadania dzieci kończy się zatem, gdy osiągają one pełnoletność.

 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj