Majówka AD 2020. Wirus wymusił łączność on line

 Majówka AD 2020. Wirus wymusił łączność on line

TREPCZA. Zamontowana jeszcze przed świętami kamera internetowa pozwala na wgląd do kościoła o każdej porze dnia i nocy. Widok ołtarza z krzyżem przyozdobionym paschalną stułą  i jakże drogim obrazem patronki MB Wniebowziętej wlewa w serca wielu radość i nadzieję. Tabernakulum z palącą się nieustannie wieczną lampką mówi    o obecności Tego, który ukochał nas bez końca. Pusty grób przed ołtarzem i napis „Jezus żyje!!!” oraz słowa „Nie lękajcie się !” stają duchowym lekarstwem na wirusowe przygnębienie.

Takim uczuciom łatwo ulec zwłaszcza chorym w domach, skazanym na podwójną izolację spowodowaną także surowymi przepisami sanitarnymi. To również trudny to czas dla pokolenia młodych, którzy wyjechali z Polski. W tym roku na święta przybyli nieliczni. Łączność internetowa pozwala i im na wgląd do kościoła, w który wcześniej przeżywali radość I komunii, bierzmowania czy też zaślubin. Jeden z nich mieszkający od lat w Londynie napisał w esemesie, że przez godzinę transmisji mszy niedzielnej odczuwa radość „bycia wśród swoich”. To również ich ofiary w funtach czy euro przekazywane wcześniej na ten cel pozwoliły na  zakupu kamery i wykonanie instalacji internetowej. Całość przyśpieszyły sanitarne obostrzenia i ograniczenia uczestników mszy św. Planowany jest zakup i montaż drugiej kamery na wieży, która pozwoli  w godzinach przerw w przekazie mszy czy nabożeństw na podziwianie panoramy doliny Sanoczka. Widok historycznej Fajki, międzybrodzkiej cerkiewki czy wzgórza z wieżą starego kościoła sprawi na pewno radość i stanie się bezcenny dla tych którzy są od nas daleko: w Londynie, Paryżu, Rzymie Atenach, Oslo, New Jersey, Florydzie i tylu innych miejscach Europy i świata.

 Majówka AD 2020. Wirus wymusił łączność on linePrzerwa w nauce dzieci i młodzieży w szkole trwająca od połowy marca  wymusiła szukanie nowych form kontaktu  i przekazu wiedzy przez internet czy telewizję. Chociaż w procesie nauczania nic nie jest w stanie zastąpić kontaktu bezpośredniego to jednak nauczanie jest wciąż kontynuowane na wszystkich poziomach edukacji. Czas epidemii nie jest straconym; co prawda w nowych terminach, ale ostatecznie odbędą się przewidziane egzaminy maturalne, zawodowe czy ośmioklasistów.

Wracając do kościoła trzeba przyzna, że kamera pozwala włączyć się zarówno dorosłym , jak i dzieciom w śpiew litanii i pięknych pieśni maryjnych. Udział w tej majowej katechezie on line w niektórych domach gromadzi przed monitorem całe rodziny. Dzieci słuchają krótkiego słowa, potem przesyłają na wskazany adres swoje rysunki, rozwiązane zagadki, a młodzież klas starszych wypracowania limitowane do maksymalnie 7 zdań. Oceny stawiane przez katechetę na ogół są wysokie, co staje się dla dzieci źródłem dodatkowej radości. Wieczorną ciszę w dolinie Sanoczka wypełniają dodatkowo majowe melodie na trąbkę, które z kościelnej wieży wody rzeki niosą hen daleko. Daleko…(pr)

Na zdjęciach:  Dodatkowa kamera z wieży kościoła przekaże malowniczy krajobraz z widokiem na Fajkę. Obraz Patronki MB Wniebowziętej
Rodzina Jadwigi i Marcina Nabywańców często uczestniczy w majówce on-line. Marysia i Ala głośno śpiewają i z uwagą słuchają katechezy. Ich braciszek szczęśliwy na rękach Tatusia, a Mamusia robi zdjęcie. Prace rysunkowe dzieci przesyłają pocztą elektroniczną.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj