Ognisko na rzecznej ostrodze

Ognisko na rzecznej ostrodze

Z Janem Chrzcicielem o bezpieczny SAN

TREPCZA. Jeśli tylko dopisze pogoda przystań rzeczna „TREPCZA” w najkrótszą noc w roku ożyje śpiewem ludowych pieśni i wesołymi rozmowami. Ta stara, bo sięgająca czasów słowiańskich tradycja, pozwala lepiej dostrzec dwa – ważne w życiu człowieka – żywioły, jakimi są woda i ogień. Chociaż nie dają się połączyć w jedno stanowią jakże istotny element naszej codzienności.

Chrześcijaństwo nadało pogańskim rytuałom nową wymowę, zaś św. Jana Chrzciciela – największego między narodzonymi z niewiast – uczyniło Patronem najdłuższego dnia w ciągu całego roku. To jego biblijna misja nad Jordanem i obecne błogosławieństwo płynących wodami Sanu i Sanoczka ma skutecznie strzec wypoczywających przed licznymi zagrożeniami. Nie mogą jednak zapominać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Warto również przypomnieć sobie ABC powiadamiania o wypadkach w górach i nad wodą oraz zasady udzielania pierwszej pomocy.

Krzyż nad brzegiem Sanu stojący w tym miejscu – z dwu wioseł z kołem ratunkowym pośrodku – wzywa do pamięci o licznych ofiarach Sanu i przestrzega: Wobec żywiołu wody zachowaj głęboką pokorę !
UWAGA! Plenerowe spotkanie w przystani rzecznej TREPCZA planowane jest w środowy wieczór św. Jana Chrzciciela 24 czerwca o godz. 20.00. Organizatorzy zapewniają ogień i leszczynowe kije. Inne rarytasy we własnym zakresie. Oby tylko przestało padać!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj