Powstaje Straż Ochrony i Ratownictwa Zwierząt Inspektorat Sanok

Powstaje Straż Ochrony i Ratownictwa Zwierząt Inspektorat w Sanoku

 

Nabór na inspektorów trwa tylko do 19 lipca.  Zachęcamy  ludzi, którzy lubią zwierzęta do działania. Na objęcie czekają stanowiska na inspektora d/s ochrony zwierząt. Potrzebny jest znawca grafiki komputerowej, prowadzenia  profilu na Facebooku. Każda kreatywna osoba ze świeżymi pomysłami do stworzenia czegoś fajnego w Sanoku na rzecz zwierząt, jest mile widziana w ekipie SOiR.

W SOiR będzie można zgłosić zaginięcie psa, kota. Zapewniona będzie pomoc w poszukiwaniach. Starszym osobom będzie udzielana pomoc przy transporcie zwierząt np. na sterylizację. 

Interwencje można zgłaszać całodobowo pod darmowym numerem telefonu 450-112-987, można też napisać do nas wiadomość na naszym FanPage na Facebooku pod nazwą skróconą @POLANDPSPA.Sanok a także poprzez email biuro@straz-animal.pl

Kim jesteśmy?
•Straż Ochrony i Ratownictwa Zwierząt w Polsce powstała na początku 2020 r w marcu i jest organizacją pozarządową działająca na postawie Ustawy o ochronie zwierząt, a także Ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariatu.
•Jesteśmy grupą wieloletnich działaczy na rzecz zwierząt, swoje doświadczenie zbieraliśmy wcześniej działając przy innych dużych organizacjach tj. Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Zwierząt “Animals”, Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce, czy też Fundacja Międzynarodowy Ruch na rzecz zwierząt VIVA.
•Postanowiliśmy założyć miejsce w którym pomoc zwierzętom i ochrona ich praw będzie priorytetem.
•Jak większość z czytelników pewnie wie, życie zwierząt jest często bagatelizowane lub też w bestialski sposób odbierane.
•Prowadzimy działania interwencyjne na terenie całego kraju, lecz stricte, i najczęstszymi interwencjami które podejmujemy są tereny województwa świętokrzyskiego i podkarpackiego głównie właśnie miasta tj. Sandomierz, Tarnobrzeg, Stalowa Wola, Opatów, Mielec, Rzeszów, Nisko i inne.
•Główna Komenda Straży Ochrony i Ratownictwa Zwierząt w Polsce znajduje się w Sandomierzu. W Mielcu jest Komenda Rejonowa Straży prowadząca aktywny inspektorat ds. ochrony zwierząt. Organizacja podlega pod MSWiA.
•Straż Ochrony i Ratownictwa Zwierząt w Polsce prowadzi działania interwencyjne w zakresie walki z przestępczością wobec zwierząt, działając na podstawie Ustawy o ochronie zwierząt jako aktywne inspekcje ds. ochrony zwierząt na terenie całego kraju.
•Działania interwencyjne prowadzone są na rzecz zwierząt domowych, gospodarskich, i dzikich, zdarzały się przypadki gdzie interweniowaliśmy również do zwierząt egzotycznych tj. żółwie żółtolice, czy czerwonolice które w Polsce są widocznie w dzikich zbiornikach coraz częściej, lecz naturalnie w Polsce nie występują, takie żółwie są gatunkiem inwazyjnym w Polsce i są zagrożeniem dla naszym polskich żółwi błotnych. Dlatego też osobniki odłowione najczęściej są przekazywane do Fundacji, które zajmują się gadami egzotycznymi i mają do tego specjalną wiedzę.
•Wracając do tematu naszej grupy. Jesteśmy grupą aktualnie składającą się z 15 osób, póki co wszyscy ze Straży są wolontariuszami i nie pobierają żadnych wynagrodzeń oprócz zwrotu za paliwo jeśli ktoś jeździ autem prywatnym do interwencji. Od samego początku postawiliśmy sobie pewną poprzeczkę której się trzymamy, jest to działanie i dyspozycyjność 24h na dobę.
Oczywiście w miarę możliwości, każdy z nas czasami musi spać 😀
•Ogólnie to nasi strażacy nie biorą wolnego, dni wolne i święta nas nie dotyczą. •Interweniujemy całodobowo do wypadków drogowych z udziałem zwierząt dzikich w przypadku gdy życie lub zdrowie ludzkie jest zagrożone. A w dzień natomiast prowadzimy dodatkowo interwencję kontrolne do zgłoszeń które wcześniej otrzymaliśmy
•Współpracujemy ze wszystkimi służbami Państwowymi w zakresie wsparcia w przypadku konieczności zneutralizowania zagrożenia ze strony zwierzęcia jeśli jest podejrzenie że może zagrażać życiu lub zdrowiu ludzkiemu.

2. INTERWENCJE.
•Interwencji jest sporo, od marca tego roku przeprowadzone została już 197 interwencji, niestety ilość interwencji z dnia na dzień wzrasta, niektóre interwencje są takie które musimy podjąć natychmiast po otrzymaniu zgłoszenia w którym zachodzą przesłanki że dochodzi do podejrzenia popełnienia przestępstwa. Każde zgłoszenie jest rozpatrywane indywidualnie. Niektóre interwencje są o niższym priorytecie typu błąkający się pies. Takich zgłoszeń jest sporo, lecz na pierwszy front idzie kontakt z gminą na której terenie znajduje się dany pies. My nie prowadzimy schroniska dla zwierząt, dlatego też ustawowo zgodnie z art. 11a ustawy o ochronie zwierząt to gmina ma obowiązek odłowić i zabezpieczyć zwierzę w schronisku. Owszem są takie sytuacje, że jedziemy odławiamy psa czy kota, ale sa to przypadki kiedy wiemy że mamy gdzie go zabezpieczyć i że nie będzie nam generował dodatkowych kosztów jeśli równie dobrze za darmo na zlecenie gminy możemy go odłowić i zabezpieczyć do czasu przyjazdu osoby ze schroniska z którym to dana gmina ma podpisaną umowę. Chyba że jest to przypadek gdzie pies zagraża życiu ludzkiemu, chcąc nie chcąc naszym obowiązkiem jest zneutralizowanie takiego zagrożenia i konieczność złapania psa i poinformowanie gminy i policji o całej sytuacji. Większość gmin bagatelizuje przepisy i dopuszcza się uchybień, takim sytuacjom również próbujemy zapobiec i interweniujemy.

-Interwencje można zgłaszać całodobowo pod darmowym numerem telefonu 450-112-987, można też napisać do nas wiadomość na naszym FanPage na Facebooku pod nazwą skróconą @POLANDPSPA a także poprzez email biuro@straz-animal.pl

3. ZAPOTRZEBOWANIE.
•Jako że działamy od niedawna, nie posiadamy jeszcze pełnego sprzętu i wyposażenia a jest niestety bardzo potrzebny w niektórych sytuacjach a niestety w takich przypadkach musimy posiłkować się pomocą innych organizacji działających na terenie powiatu Sandomierskiego, Tarnobrzeskiego, Mieleckiego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj