Śledź Festiwal Folkowisko w internecie

Podkarpackie święto kultury Festiwal Folkowisko odbywa się już w dniach 9-12 lipca. Dla osób, które nie mogą dojechać do Gorajca, organizatorzy przygotowali transmisje online, do śledzenia na Facebooku i Youtube.

Co będzie można obejrzeć we własnym domu? – Niemal wszystkie elementy festiwalu, bo staramy się być otwarci na widza, którego pandemia zatrzymała w domach. Będą oczywiście smaczki tylko dla osób przebywających w Gorajcu. Jednak współuczestnictwo z każdego miejsca na świecie będzie możliwe – mówi Maciej Piotrowski ze Stowarzyszenia Folkowisko.

Ważnym elementem programu będą spotkania literackie, a jej główną osią literatura rosyjska KLIK. Odbędą się spotkania z Michałem Milczarkiem, autorem książki „Donikąd”, która jest zapisem wyprawy na końce świata: Kamczatkę, Kołymę, do Workuty, Ewenkii, Norylska. Polina Kozerenko opowie o popularności literatury polskiej w Rosji, pod hasłem „Czy w Moskwie czytają Polaków”. Odbędzie się również rozmowa z rosyjskim pisarzem Saszą Filipienko o wpływie wielkiej historii na losy pojedynczego człowieka na podstawie książki „Czerwony krzyż” oraz o rosyjskiej prowincji na podstawie książki „Powrót do Ostroga”. Seria tych spotkań odbędzie się dzięki Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia.

„Wszyscy jesteśmy ze wsi” będzie natomiast kluczowym hasłem debat na Folkowisku. – Kiedy historia wsi i chłopów zaczęła w Polsce znikać? Jakie były historyczne powody wypierania, bądź akcentowania historii ludowej w Polsce? Jak można uprawiać historię wsi i chłopów? Co z historią wiejskich kobiet – takie pytania stawia inicjator dyskusji Michał Rauszer.

Transmisja obejmie też gorajeckie koncerty: między innymi zespołów Tęgie Chłopy, Tadirindum, Muzykanci i Cyrk Deriglasoff. Część z koncertów zagości również w eterze Radia Rzeszów.

Część wydarzeń będzie miała miejsce tylko online – jak konkurs dla młodych muzyków Nowe Źródła (występy – w ich własnych domach i studiach), koncert „W drodze na Folkowisko” pokazujący zespoły, które mają wystąpić na Folkowisku za rok czy gra wiejska – zabawa dla internautów. Całość programu wydarzenia, którego partnerem jest Województwo Podkarpackie, znajduje się pod linkiem: http://folkowisko.pl/program/.