Rocznica Bitwy Warszawskiej – uroczystości na Cmentarzu Centralnym w Sanoku

Rocznica Bitwy Warszawskiej – uroczystości na Cmentarzu Centralnym w Sanoku

 

Rocznica Bitwy Warszawskiej – uroczystości na Cmentarzu Centralnym w SanokuW stulecie Bitwy Warszawskiej w Sanoku odbyły się uroczystości na Cmentarzu Centralnym w kwaterze Wojska Polskiego.
– W tych przełomowych dla Polski wydarzeniach licznie uczestniczyli sanoczanie, składając często ofiarę życia. Wielu z nich spoczywa na tym cmentarzu – stąd nasza dzisiaj tutaj obecność. Obok nas, w kwaterze żołnierzy i oficerów Wojska Polskiego poległych w walkach o wyzwolenie Polski, są 54 mogiły żołnierzy, których życie zakończyło się w roku 1920 – mówił w swoim wystąpieniu burmistrz Tomasz Matuszewski.

 

Uroczystości na Cmentarzu Centralnym w piątek 14 sierpnia odbyły się z udziałem oficerów i żołnierzy 21. Batalionu Logistycznego. Burmistrz Tomasz Matuszewski w swoim wystąpieniu przypomniał uczestników wojny polsko-bolszewickiej, którzy spoczywają na sanockim cmentarzu. Ich nazwiska wybrzmiały także w Apelu Pamięci. Wojsko trzykrotną salwą honorową oddało hołd poległym bohaterom. Delegacje związków kombatanckich, służb mundurowych, stowarzyszeń, samorządowców, partii politycznych złożyły kwiaty pod pomnikiem w kwaterze Wojska Polskiego. Wybrzmiały pieśni patriotyczne, zaśpiewane przez podopiecznych druhny Krystyny ChowaniecMateusza Burczyka i Gabrysi Drwięgi. Na grobach wszystkich żołnierzy w kwaterze WP oraz na grobach uczestników wojny polsko-bolszewickiej rozsianych po sanockim cmentarzu zapłonęły znicze pamięci. Groby bohaterów usytuowane poza kwaterą WP zostały udekorowane biało-czerwonymi wstęgami.

– Wspominając postacie lokalnych bohaterów, jesteśmy dumni, ale też dzięki temu jako sanoczanie stajemy bardzo blisko historii – tej, która wpływała na losy Polski i Europy – zakończył swoje wystąpienie burmistrz Matuszewski.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj