80. rocznica Zbrodni Katyńskiej – spotkanie w SDK

18 września w Sanockim Domu Kultury odbyła się sesja popularnonaukowa dla uczczenia 80. rocznicy Zbrodni Katyńskiej. W trakcie sesji swoją historią podzielił się z uczestnikami Eugeniusz Taradajko – uczestnik ekshumacji miejsc pochówku Polaków zamordowanych w Katyniu.

 

Było to zakończenie obchodów rocznicy zbrodni katyńskiej rozpoczętych w marcu br. Uczestnicy sesji mogli obejrzeć wystawę zatytułowaną „Sanoczanie z listy katyńskiej”. Znalazły się tam zdjęcia i krótkie informacje na temat mieszkańców Sanoka i okolic zamordowanych w Katyniu. Lista ofiar zbrodni związanych z ziemią sanocką liczy w tej chwili 71 nazwisk. Najmłodsza ofiara miała zaledwie 20 lat.

Głównym punktem programu była relacja Eugeniusza Taradajki, który brał udział w ekshumacji ciał ofiar zbrodni katyńskiej.

– Jest to fragment naszej historii – powiedział pan Taradajko. – Moim zadaniem było spisywanie wszelkich danych potrzebnych do ujawnienia tych osób, a później zakładanie na ciała tabliczek z numerem ewidencyjnym. Po wszystkim zwłoki wkładaliśmy do worków foliowych i ponownie składaliśmy w jamach grobowych.

Taradajko opowiedział o swoim kilkumiesięcznym pobycie na miejscu ekshumacji. Wspominał, że w tym czasie nie słyszał w lesie żadnych ptaków, przez co ten las wydawał mu się dziwny i martwy.

– Wydawało się, że słyszy się w szumie drzew jakby jęk ludzki. Nie ma większej tragedii niż wojna – Eugeniusz Taradajko zakończył swoje wystąpienie tymi słowami.

W trakcie sesji wystąpiły laureatki I Konkursu „Katyń w pieśni i poezji”, uczennice Szkoły Podstawowej w Porażu, Sara Niemczyk i Emilia Osenkowska.

Organizatorami byli Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej – Koło w Sanoku, Biuro Burmistrza Sanoka oraz Wydział Kultury i Promocji Starostwa Powiatowego w Sanoku.

Dawid Zajdel

Wystąpienie Eugeniusza Taradajki podczas sesji w SDK w materiale filmowym: