Obiecująca perspektywa rozwoju miasta Sanoka

W zeszłym numerze pisaliśmy o Forum Ekonomicznym, które odbyło się w dniach 8–10 września w Karpaczu. Udział w wydarzeniu wzięło ok. 2500 gości, w tym Jadwiga Emilewicz – Minister Rozwoju i wiceprezes Rady Ministrów, Piotr Gliński – wicepremier, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Andrzej Adamczyk – Minister Infrastruktury, Jan Krzysztof Ardanowski – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Małgorzata Jarosińska-Jedynak – szefowa resortu Funduszy i Polityki Regionalnej, Tadeusz Kościński – Minister Finansów.

Udział w forum wziął również Burmistrz Miasta Sanoka Tomasz Matuszewski.

W ciągu trzech dni odbyło się sześć sesji plenarnych, ponad 200 paneli dyskusyjnych i wykładów, warsztatów oraz prezentacji, zarówno narodowych, jak i regionalnych. Tematykę konferencji zdominowała gospodarka, która ucierpiała w wyniku COVID–19 w Polsce i na świecie.

Poprosiliśmy burmistrza, by zreferował nam odbyte spotkania, spostrzeżenia oraz pomysły, które padły podczas forum.

Tomasz Matuszewski: Forum Gospodarcze jest merytorycznym spotkaniem przedstawicieli wielu obszarów z działalności samorządów, firm, przedsiębiorców, a także osób zaangażowanych w gospodarkę i rozwój, nie tylko Polski, ale również Europy. Forum obfitowało w panele dyskusyjne, każdy z uczestników mógł znaleźć interesujące go tematy. Osobiście przysłuchiwałem się przynajmniej 10-ciu panelom. Spotkałem się też z kilkoma, bardzo ważnymi osobami, z którymi współpracuję od dłuższego czasu. Jedną z tych osób była Minister Funduszy i Polityki Regionalnej – Pani Małgorzata Jarosińska-Jedynak, z którą miałem okazję rozmawiać w Warszawie na temat różnych inwestycji i możliwości pozyskiwania środków przez nasze miasto. W Karpaczu pojawiła się okazja, by te rozmowy kontynuować. Ich tematy związane były z rozwojem Sanoka, a także z koniecznymi do przeprowadzenia inwestycjami, które nie będą możliwe bez wsparcia Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. Podczas tych rozmów nakreśliliśmy działania, które są możliwe do zrealizowania i inwestowania w Sanoku, przede wszystkim jeśli chodzi o połączenia regionalne. Wiele programów ministerstwa jest ukierunkowanych na działalność przedsiębiorstw przy wsparciu funduszy unijnych.

Forum Ekonomiczne było obszarem pozyskania takich informacji oraz wymiany doświadczeń.

Udało mi się również przeprowadzić rozmowę z wiceministrem infrastruktury Rafałem Weberem. Dotyczyła ona połączenia drogowego łączącego Sanok z S-19. Jest to dla mnie sprawa priorytetowa ze względu na to, że Sanok stanie się ważnym punktem tej trasy.

Będąc bramą Bieszczad, zostaniemy połączeni z drogą ekspresową i z najważniejszymi drogami w Polsce i Europie. Sygnał, który dociera do mnie od sanockich przedsiębiorców jest jednoznaczny: „Ta inwestycja jest bardzo ważna dla rozwoju Sanoka. Ze względu na komunikację oraz szybkość dostarczania produktów z Sanoka, ponieważ kolejne odcinki S-19 otwierają nasze miasto zarówno na Europę południową, jak i centrum Polski”.

Według mnie, jest to ważny punkt i cieszę się, że mogłem omówić go z wiceministrem Rafałem Weberem. Bardzo mnie cieszy, że GDDKiA oraz Ministerstwo Infrastruktury podjęło działania, które mają na celu trasowanie odcinka obwodnicy, który jest brany pod uwagę przy budowie S-19 i nowego węzła na S-19 w kierunku Sanoka. Obwodnica ma mieć długość ok. 23 km, czyli kończyłaby się pomiędzy Nowosielcami, a Pisarowcami, więc do Sanoka brakuje nam około 5 km. Zarówno ministerstwo, jak i miasto szukają środków, aby zabezpieczyć ten odcinek drogi. Myślę, że jest to możliwe. Wcześniejsze koncepcje, o których się mówiło, obejmowały trzy obwodnice – Miejsca Piastowego, Rymanowa i Beska. Dziś odchodzimy od tego. Ministerstwo chce całą pulę przeznaczyć na jedną obwodnicę, która będzie długim ciągiem drogi 28, a poszczególne zjazdy do tych miejscowości na pewno ułatwią  prace i nie będzie potrzeby dzielenia tej inwestycji na 3 części, co otworzy Sanokowi drzwi na zewnątrz.

Odbyłem również bardzo ważną rozmowę z posłem Michałem Cieślakiem, który 23 września odwiedzi Sanok z delegacją osób zajmujących się pozyskiwaniem środków do samorządów dotyczących budowy mieszkań wielorodzinnych, ale więcej opowiemy o tym, kiedy pan poseł odwiedzi Sanok.

Podczas Forum miałem również przyjemność rozmawiać z wicepremier Jadwigą Emilewicz z Ministerstwa Rozwoju, odpowiadającą za działy gospodarki, budownictwa i turystyki w Polsce. Jako minister rozwoju, współtworzyła Tarczę Antykryzysową, której celem jest zapobieganie negatywnym skutkom epidemii koronawirusa dla polskiej gospodarki i rynku pracy. Podczas spotkania i rozmowy poruszyliśmy temat działań miasta w obszarze budownictwa wielorodzinnego i turystyki oraz możliwości wsparcia finansowego tego obszaru ze strony ministerstwa.

Wspomniani rozmówcy przyjęli również ode mnie zaproszenie na II Forum Gospodarcze w Sanoku, które odbędzie się w dniach 5-6 listopada na Uczelni Państwowej w Sanoku i bardzo mnie cieszy, że większość potwierdziła swój udział.

Na forum zaprezentowały się popularne polskie marki m.in.: Orlen, PGNiG, Maspex, Budimex, KGHM, BOŚ Bank, BGK, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Agencja Rozwoju Przemysłu, Polski Fundusz Rozwoju, GFK, Kraków Airport.

 

esw