Do pracy na Podkarpaciu przyjeżdżają z całego świata

Do pracy na Podkarpaciu przyjeżdżają z całego świata. Pracują u nas nawet obywatele Australii, Wenezueli, Meksyku, Etiopii i Egiptu. 12 218 osób z zagranicznym paszportem w województwie podkarpackim zgłoszonych jest do ubezpieczenia  emerytalnego i rentowego. W tym 8439 osób opłaca składki na ubezpieczenia społeczne jako pracownicy oraz 577 jako prowadzący działalność gospodarczą. W większości są to obywatele Ukrainy, Białorusi, Rosji, Rumunii, Turcji i Włoch, ale na Podkarpaciu nie brakuje też zgłoszonych do ZUS obywateli Australii, Wenezueli, Meksyku, Etiopii, Egiptu i Indii.

To dane z końca sierpnia br. Porównując dane z ubiegłorocznymi, zauważyć można, że w naszym województwie nastąpił wzrost cudzoziemców prowadzących działalność gospodarczą – końcem sierpnia 2019 r. –  536 przedsiębiorców.

Dane  Zakładu Ubezpieczeń Społecznych obejmują tylko osoby zatrudnione w taki sposób, od którego istnieje obowiązek odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne. Nie są więc ujęci w nich zagraniczni pracownicy, którzy wykonują pracę na umowę o dzieło lub też pracują nielegalnie, bez pozwoleń i stosownych umów.

Z 12 218 ubezpieczonych obcokrajowców w województwie podkarpackim 10 286 to obywatele Ukrainy. 7 188 Ukraińców jest zatrudnionych na umowie o pracę, natomiast 293 obywateli Ukrainy prowadzi własną działalność gospodarczą i opłaca składki samemu za siebie. Tym samym docelowo mogą w przyszłości tworzyć, bądź już tworzą, nowe miejsca pracy.

Branże, w których obcokrajowcy najczęściej podejmują pracę, to przede wszystkim przemysłowa, transportowa i budowlana. Sporo osób związanych jest z usługami i handlem. Nie jest już odosobnionym zjawiskiem to, że w sklepie czy restauracji obsługiwani jesteśmy przez osoby z zagranicy. Co ciekawe, zdecydowanie więcej w ubezpieczeniu społecznym jest mężczyzn niż kobiet.

W większości, bo aż w 85 procentach, przyjeżdżają z zagranicy do pracy w Polsce osoby w tzw. sile wieku, czyli w przedziale 20- 49 lat.

 

Szczegółowy wykaz zgłoszonych obcokrajowców dla Oddziału ZUS w Jaśle i w Rzeszowie w załączeniu KLIK

mn ZUS

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj