Czy projekt nowoczesny to dom energooszczędny? Główne cechy nowoczesnych budynków jednorodzinnych
Patrząc na obecne przepisy, tytułowe pytanie mogłoby nawet brzmieć: „jak bardzo energooszczędny powinien być nowoczesny dom?”. Przepisy z każdym rokiem zaostrzane są coraz mocniej, a trend w sposób zauważalny układa się w stronę jak największej samowystarczalności energetycznej budynków. Jakie elementy wpływają na to, że dom staje się energooszczędny?
Termoizolacja – ściany, dach i okna
Wykorzystanie materiałów takich jak wełna, styropian, pianka PUR oraz styropapa, to jedne z najczęstszych dróg do stworzenia solidnych podstaw pod względem dobrej termoizolacji nieruchomości. Sam proces, w przypadku ścian i dachu, a później w powiązaniu z oknami, daje odpowiednią bazę do oszczędności na energii cieplnej. A to ona z roku na rok staje się coraz droższa, więc prawidłowe przygotowanie nieruchomości na etapie budowy, to jednocześnie solidny wkład w niższe rachunki w przyszłości. Wie o tym sztab spejalistów tworzących nowoczesne projekty domów – DomoweKlimaty.pl. To pracownia, w której można znaleźć wiele ciekawych, współczesnych projektów, w pełni zgodnych z aktualnym i przewidywanym stanem przepisów w Polsce.
Fotowoltaika w służbie domu energooszczędnego
Pozyskiwanie energii elektrycznej i grzewczej z tzw. źródeł odnawialnych, to jedna ze stosunkowo nowych możliwości, którymi dysponują obecni inwestorzy. Oczywiście na pierwszy plan wysuwa się fotowoltaika, której wdrożenie jest coraz tańsze – nie tylko dzięki rządowym i gminnym programom dopłat, ale też z uwagi na taniejące podzespoły. Rośnie też konkurencja wśród firm mogących wykonać montaż takiej instalacji. Dlatego wybierając projekt nowoczesnego domu, warto postawić na taki, przy którym montaż paneli PV będzie w pełni możliwy.
Jaki powinien być nowoczesny dom energooszczędny?
Odpowiedź na to pytanie brzmi: przede wszystkim nieprzewymiarowany. Każde kolejne pomieszczenie to dodatkowy koszt utrzymania, szczególnie pod kątem jego ogrzewania w trakcie chłodnych dni. Nie tyle na etapie budowy, ile samego wykończenia i urządzania, dodatkowy metraż generuje wzmożone nakłady na jego przygotowanie, a później – również amortyzację. Dom energooszczędny powinien zapewniać maksymalną wygodę, przy jednoczesnej pełnej optymalizacji miejsca.
Nie każdy współczesny projekt to gwarancja domu zeroenergetycznego
Aby stworzyć dom o dodatnim lub zerowym bilansie energetycznym, należy zwrócić uwagę m.in. na poniższe aspekty:
- odpowiednio opracowany projekt domu,
- materiały, z których będzie on budowany,
- automatykę i instalacje skoncentrowane na wspieraniu procesów oszczędnościowych,
- obecność rekuperacji, fotowoltaiki, pompy ciepła.
Idąc tym tropem, nietrudno stwierdzić, że pomimo dobrego projektu, sporą rolę odgrywają jeszcze decyzje inwestorów związane z kwestiami technicznymi i materiałowymi. Odwracając sytuację, świetna metoda wykończenia może nie wystarczyć, gdy projekt będzie nieodpowiedni. Budowa nowoczesnego, energooszczędnego domu o jak najlepszych parametrach jest zatem owocem współpracy wielu osób, mających pieczę nad pracami projektowymi i budowlanymi.
materiały zewnętrzne
Ostatnie komentarze