Czy projekt nowoczesny to dom energooszczędny? Główne cechy nowoczesnych budynków jednorodzinnych

Czy projekt nowoczesny to dom energooszczędny? Główne cechy nowoczesnych budynków jednorodzinnych

Czy projekt nowoczesny to dom energooszczędny? Główne cechy nowoczesnych budynków jednorodzinnychPatrząc na obecne przepisy, tytułowe pytanie mogłoby nawet brzmieć: „jak bardzo energooszczędny powinien być nowoczesny dom?”. Przepisy z każdym rokiem zaostrzane są coraz mocniej, a trend w sposób zauważalny układa się w stronę jak największej samowystarczalności energetycznej budynków. Jakie elementy wpływają na to, że dom staje się energooszczędny?

Termoizolacja – ściany, dach i okna

Wykorzystanie materiałów takich jak wełna, styropian, pianka PUR oraz styropapa, to jedne z najczęstszych dróg do stworzenia solidnych podstaw pod względem dobrej termoizolacji nieruchomości. Sam proces, w przypadku ścian i dachu, a później w powiązaniu z oknami, daje odpowiednią bazę do oszczędności na energii cieplnej. A to ona z roku na rok staje się coraz droższa, więc prawidłowe przygotowanie nieruchomości na etapie budowy, to jednocześnie solidny wkład w niższe rachunki w przyszłości. Wie o tym sztab spejalistów tworzących nowoczesne projekty domów – DomoweKlimaty.pl. To pracownia, w której można znaleźć wiele ciekawych, współczesnych projektów, w pełni zgodnych z aktualnym i przewidywanym stanem przepisów w Polsce.

Fotowoltaika w służbie domu energooszczędnego

Pozyskiwanie energii elektrycznej i grzewczej z tzw. źródeł odnawialnych, to jedna ze stosunkowo nowych możliwości, którymi dysponują obecni inwestorzy. Oczywiście na pierwszy plan wysuwa się fotowoltaika, której wdrożenie jest coraz tańsze – nie tylko dzięki rządowym i gminnym programom dopłat, ale też z uwagi na taniejące podzespoły. Rośnie też konkurencja wśród firm mogących wykonać montaż takiej instalacji. Dlatego wybierając projekt nowoczesnego domu, warto postawić na taki, przy którym montaż paneli PV będzie w pełni możliwy.

Czy projekt nowoczesny to dom energooszczędny? Główne cechy nowoczesnych budynków jednorodzinnych

Jaki powinien być nowoczesny dom energooszczędny?

Odpowiedź na to pytanie brzmi: przede wszystkim nieprzewymiarowany. Każde kolejne pomieszczenie to dodatkowy koszt utrzymania, szczególnie pod kątem jego ogrzewania w trakcie chłodnych dni. Nie tyle na etapie budowy, ile samego wykończenia i urządzania, dodatkowy metraż generuje wzmożone nakłady na jego przygotowanie, a później – również amortyzację. Dom energooszczędny powinien zapewniać maksymalną wygodę, przy jednoczesnej pełnej optymalizacji miejsca.

Nie każdy współczesny projekt to gwarancja domu zeroenergetycznego

Aby stworzyć dom o dodatnim lub zerowym bilansie energetycznym, należy zwrócić uwagę m.in. na poniższe aspekty:

  • odpowiednio opracowany projekt domu,
  • materiały, z których będzie on budowany,
  • automatykę i instalacje skoncentrowane na wspieraniu procesów oszczędnościowych,
  • obecność rekuperacji, fotowoltaiki, pompy ciepła.
  • Czy projekt nowoczesny to dom energooszczędny? Główne cechy nowoczesnych budynków jednorodzinnych

Idąc tym tropem, nietrudno stwierdzić, że pomimo dobrego projektu, sporą rolę odgrywają jeszcze decyzje inwestorów związane z kwestiami technicznymi i materiałowymi. Odwracając sytuację, świetna metoda wykończenia może nie wystarczyć, gdy projekt będzie nieodpowiedni. Budowa nowoczesnego, energooszczędnego domu o jak najlepszych parametrach jest zatem owocem współpracy wielu osób, mających pieczę nad pracami projektowymi i budowlanymi.

materiały zewnętrzne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj