Ławeczka Janusza Szubera

Swoje ławeczki w Rynku mają Marian Pankowski i Kalman Segal – kiedyś o umieszczenie tabliczek z nazwiskami pisarzy urodzonych w Sanoku i wykorzystujących w swojej twórczości wątki rodzinnego miasta zabiegał Janusz Szuber. Dziś tabliczka poświęcona poecie została umieszczona na ławeczce naprzeciw wejścia do mieszkania, które przez lata zajmował, a adres – Rynek 14/1 – uczynił tytułem wydanego w roku 2016 tomiku.

„Tłem tej opowieści poetyckiej, zawikłanej i  niejednoznacznej, są traumy rodzinne i osobiste — swoista przypowieść o dzisiejszym Hiobie, bez szczęśliwego zakończenia. Mocne realia, jak sugeruje tytuł, zogniskowane wokół centrum, miejsca zamieszkania przy sanockim rynku, skąd widok na przeszłość, kościoły, San, zamek, nieco dalej – na szpital” – rekomendowało tomik Wydawnictwo Literackie.

Na tabliczce, obok imienia, nazwiska, daty urodzin i śmierci wygrawerowany jest cytat z wiersza „Gorzkie prowincje”, opublikowanego w jednym z pięciu debiutanckich tomów Janusza Szubera : „Moje gorzkie prowincje w tunelach kreciej nocy!”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj