Pomoc dla szpitali

Pomoc dla szpitali

W dobie pandemii wszystko wywrócone jest do góry nogami, co widać w szczególności w dziedzinie służby zdrowia.

Wprowadzone obostrzenia sanitarne spowodowały niemal całkowity zakaz odwiedzin chorych w szpitalach. Równocześnie, częściej niż zazwyczaj, pacjentami tych placówek są osoby z podwyższonej grupy ryzyka, czyli m.in. pensjonariusze domów opieki społecznej lub seniorzy. Niestety, nie jest rzadkością, że są to osoby samotne i ubogie, które nie mogą liczyć na paczkę z potrzebnymi drobiazgami od rodziny. W tej materii sprawę dodatkowo komplikuje wydzielenie części szpitali jako jednostki dedykowane pacjentom covidowym.

Często zdarza się, że osoby hospitalizowane lądują w placówce odległej o wiele kilometrów od ich miejsca zamieszkania, co niejednokrotnie uniemożliwia wsparcie rzeczowe ze strony rodziny czy przyjaciół. Wszystko to sprawia, iż przy obecnym stanie przesilenia służby zdrowia, placówki lecznicze (w tym pracujący w nich personel medyczny) są dodatkowo absorbowane w organizację i sfinansowanie artykułów, które dotąd dostarczały rodziny chorych.  Chodzi tu przede wszystkim o tak podstawowe rzeczy jak woda do picia czy środki higieny osobistej.

Jako stowarzyszenie Szymona Hołowni Polska 2050, dostrzegliśmy potrzebę wsparcia szpitali w tym działaniu i po krótkiej konsultacji z dyrekcją, postanowiliśmy wyjść jej naprzeciw poprzez zorganizowanie zbiórki rzeczowej.

Pierwszym działaniem w ramach akcji będzie wyszukanie sklepów, aptek czy drogerii na terenie powiatów, które będą nas chciały wesprzeć poprzez zgodę na umieszczenie u siebie oznakowanego pojemnika, w którym osoby chętne będą mogły pozostawiać artykuły z opracowanej przez nas listy potrzeb.

Mamy już kilka pierwszych, takich miejsc, ale chcielibyśmy utworzyć jak najwięcej punktów, dlatego zapraszamy do kontaktu z nami każdego, kto ma pomysł na lokalizację punktu lub ciekawą koncepcję na rozpowszechnienie akcji. Przewidujemy, że nasze działanie będzie długofalowe i potrwa do czasu, kiedy zostaną złagodzone obostrzenia, a szpitale powrócą do normalnego trybu funkcjonowania. Do współdziałania oraz kontaktu z naszymi koordynatorami zapraszamy również firmy i instytucje, które zechciałyby wspomóc akcję. Jak zawsze, mile widziani są też sponsorzy. Idealną sytuacją byłaby deklaracja przedsiębiorcy o wsparciu cyklicznym np. w postaci zakupu kilku zgrzewek lub palety wody co miesiąc. Zapraszamy także do współpracy niezrzeszonych z nami społeczników, którzy zaangażowaliby się w pomoc w wyszukiwaniu kolejnych punktów, w których umieścilibyśmy nasze pojemniki oraz odbiorze już zebranych darów. Oczywiście wszystko odbywałoby się przy zachowaniu odpowiedniego reżimu sanitarnego – mówi Tomasz Gankiewicz, koordynator projektu.

Poniżej przedstawiamy listę artykułów, które są przedmiotem zbiórki:

– niegazowana woda w butelkach średniej wielkości, najlepiej z dzióbkiem;

– chusteczki nawilżające najchętniej profesjonalne, służące do pielęgnacji osób dorosłych (które są do nabycia w sklepach medycznych i aptekach) ale mile widziane i te zwykłe dziecięce;

– mydła,

– szampony,

– golarki,

– ręczniki papierowe,

 

Na naszym fanpage Polska 2050 Podkarpackie znajdą Państwo mapę i pełny wykaz punktów, gdzie można będzie zostawiać dary.

Tymczasem podajemy adresy pierwszych z nich, które już funkcjonują:

sklep spożywczy NASZ SKLEP, Załuż 89

sklep spożywczy AVITA, Sanok ul. Konopnickiej 9

sklep spożywczy AVITA, Sanok ul. Mickiewicza I Żwirki i Wigury 28,

DELIKATESY CENTRUM, Sanok ul. Sadowa 41

Na chwilę obecną na terenie województwa podkarpackiego wsparcie otrzymują pacjenci w szpitalach w Jarosławiu, Sanoku i Lesku, ale organizatorzy są  otwarci na współpracę z innymi placówkami z terenu województwa.

 

Koordynator wojewódzki akcji Tomasz Gankiewicz

Kontakt: e-mail: podkarpackie@polska2050.pl

tel. 505 817 260

 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj