Pasterka w międzybrodzkim Betlejem

Już wkrótce wśród leśnej głuszy „Pasterka pod gwiazdami”

MIĘDZYBRODZIE. Kolejny już rok  w bliskości cerkiewki, która obchodzi Jubileusz 120 lat swego istnienia dzięki ofiarnej pomocy pracowników sanockiego skansenu na czas Bożego Narodzenia powstanie szopka dostępna przez cała dobę.

Jej inauguracja nastąpi w noc wigilijną, z tym, że organizatorzy   w tym wyjątkowym roku jubileuszowym w jej wnętrzu zamierzają przygotować skromny ołtarz. Jeśli pogoda okaże się łaskawa już o godz. 22.00  rozpocznie się tu Pasterka, jedna z pierwszych w Ziemi Sanockiej. Mamy nadzieję, że wspólny śpiew kolęd będzie słyszalny nawet w odległej okolicy,  a rozpalone ognisko stworzy dodatkową możliwość rozgrzania zziębniętego ciała. Część z uczestników będzie mogła zasiąść we wnętrzu cerkiewki i tam wysłuchać Mszy św. Do udziału w liturgii zaproszeni będą zaprzyjaźnieni kapłani obrządku wschodniego, którzy na koniec złożą świąteczne życzenia   i wspólnie pobłogosławią uczestników liturgii. Trudny czas pandemii pozbawił nas wielu możliwości bycia razem, jednakże w tych polowych warunkach pozwoli na zachowanie bezpiecznej odległości, przy zachowaniu innych obowiązujących wciąż obostrzeń sanitarnych.

Od lat międzybrodzka pasterka cieszy się udziałem nie tylko miejscowych. Właściwie coraz większą  grupę stanowią przybywający tu z miasta i okolicy przyjaciele, sympatycy i dobroczyńcy cerkiewki, określanej mianem perełki murowanej architektury sakralnej Podkarpacia. Prace remontowo-konserwacyjne prowadzone tu w ostatnich latach przywróciły jej pierwotny blask i piękno. 

Zbierana podczas tej Mszy składka będzie nie tylko na Fundusz Ochrony Życia, ale również na spłatę kamery, która zamontowana na kopule cerkiewki umożliwi transmisję on line tego wydarzenia. Na co dzień przekazywać będzie na cały świat piękne widoki na historyczną Fajkę, płynący San wraz  z wpadającym do niego Sanoczkiem oraz widoczne z daleka sakralne obiekty Trepczy wraz z jej malowniczą zabudową. Mimo brakujących jeszcze środków ( zebrano do tej pory około połowę należnej kwoty) firma Metrosat podejmie wkrótce prace, by dzięki łączu internetowemu radosna wieść o narodzinach Zbawiciela dotarła z międzybrodzkiej głuszy wszędzie tam, gdzie jest wciąż z nadzieją i wielką tęsknotą oczekiwana. Pozostała spłata należności za kamerę będzie uregulowana w późniejszym terminie. Chętni rozumiejący taką potrzebę mogą mieć swój, choćby skromny udział w tym, nie tylko ewangelicznym dziele. 

  (Bank Nowy BFG Nr 22 8643 0002 2001 0072 3169 0001 – kamera)

           

Serdecznie zapraszamy w noc Bożego Narodzenia do Międzybrodzia, aby zarówno na skraju lasu jak i przed monitorem w domowym zaciszu – śledząc  wszystko na ekranie – usłyszeć radosne kolędy

 i odczuć świąteczną atmosferę, nie tylko w Polsce, ale również w tylu zakątkach Europy i świata, wszędzie tam, gdzie dotarli i osiedlili się nasi Rodacy.

 Uwaga! Adres łącza będzie udostępniony po jego nadaniu – trepcza.przemyska). (pr)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj