Kartka z kalendarza: 2 stycznia 1918 roku urodził się profesor Zbigniew Jara
Autor Nieznany - Archiwum Państwowe w Rzeszowie. Oddział w Sanoku. Zespół nr 7: Państwowe Gimnazjum i Liceum im. Królowej Zofii w Sanoku. Katalogi zawierające świadectwa dojrzałości absolwentów ww. szkoły z lat 1927-1950., Domena publiczna,

Kartka z kalendarza: 2 stycznia 1919 roku urodził się profesor Zbigniew Jara

Zbigniew Jara to absolwent sanockiego Gimnazjum im. Królowej Zofii, student Uniwersytetu im. Jana Kazimierza we Lwowie, współpracownik Armii Krajowej, po wojnie jeden z pionierów Wrocławia, wykładowca Akademii Rolniczej i Uniwersytetu Wrocławskiego, autor ok. 180 publikacji naukowych, członek Polskiej Akademii Nauk.

Prof. dr hab. Zbigniew Jara był absolwentem sanockiego Gimnazjum im. Królowej Zofii i – jak sam mówił – otrzymał tam doskonałe wykształcenie humanistyczne, z którego korzystał przez całe długie życie. W „Księdze pamiątkowej”, wydanej z okazji ostatniego zjazdu absolwentów, zamieszczono wspomnienia Profesora z czasów wojny – przejmującą opowieść o męczeńskiej śmierci brata Czesława, więźnia obozu w Auschwitz.

Rozpoczął studia w Akademii Medycyny Weterynaryjnej we Lwowie, przerwane wybuchem II wojny światowej. Powrócił do Sanoka i został członkiem konspiracyjnych organizacji podziemnych: Służby Zwycięstwu Polski, a następnie Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej. Uczestniczył również w tajnym nauczaniu.

Po wojnie wyjechał do Wrocławia – należał do pionierów polskiej nauki, którzy w najtrudniejszych czasach zagospodarowywali przestrzeń Ziem Odzyskanych. Specjalista w dziedzinie ichtiopatologii i fizjologii zwierząt, pracownik naukowy Akademii Rolniczej we Wrocławiu i Uniwersytetu Wrocławskiego, wykładał m.in. neuroanatomię i neurofizjologię.

Ostatnie lata życia spędził w Sanoku i w Zagórzu. Przyjaźnił się z Januszem Szuberem. Na spotkaniach, organizowanych w Sanockim Domu Kultury, opowiadał o swoich studiach we Lwowie, wspominał pedagogów i ich losy, nierzadko tragiczne.

Zmarł w wieku 90 lat. Został pochowany na Cmentarzu Centralnym w Sanoku. Janusz Szuber zadedykował Zbigniewowi Jarze wiersz pt. „Odmiennego zdania”, zamieszczony w tomie „Wpis do ksiąg wieczystych”.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj