Apel do wędkarzy, amatorów połowu spod lodu o najdalej idącą ostrożność

Apel do wędkarzy, amatorów połowu spod lodu o najdalej idącą ostrożność

SPOŁECZNA STRAŻ RYBACKA W SANOKU APELUJE DO WSZYSTKICH WĘDKARZY, AMATORÓW POŁOWU SPOD LODU BY ZACHOWALI JAK NAJDALEJ IDĄCĄ OSTROŻNOŚĆ

PODSTAWOWE ZASADY BEZPIECZEŃSTWA TO:
1. Na lód wchodzimy, gdy jego grubość ma co najmniej 10 cm a sam lód jest jednolity, bez pęknięć i pokrywy przypominającej strukturę gąbki oraz bez mokrych plam na śniegu.
2. Na lód wchodzimy zawsze w towarzystwie innego wędkarza, gdzie obaj posiadają linkę zakończona rzutką, ewentualnie zaopatrzmy się w długi kij, drąg lub gałąź. Do przewozu sprzętu używajmy sanek z długim sznurkiem.
3. Zaopatrzmy się w raki bardzo pomocne na śliskiej powierzchni kolce, które zawsze zawieszamy na sznurku na szyi by były pod ręką przy wyczołgiwaniu się z przerębli oraz w gwizdek.
4. Unikajmy dopływów rzek, strumieni, oparzelisk i zatopionych drzew.
5. Zachęcamy do zaopatrzenia się w tzw. pływające kombinezony. Są lekkie, ciepłe ,wygodne i utrzymujące stałą temperaturę ciała. Gwarantują 15-20 minutowe utrzymanie się na powierzchni wody po załamaniu się lodu.
JAK NALEŻY POSTĘPOWAĆ W SYTUACJACH KRYTYCZNYCH, PO ZAŁAMANIU SIĘ LODU
1. Nie wpadać w panikę lecz próbować położyć się płasko na wodzie, najlepiej na plecach, starając się oprzeć łokciami o krawędzie lodu, szeroko rozłożyć ręce.
2. Wzywać głosem lub gwizdkiem pomocy.
3. Próbujmy pełznąć w kierunku brzegu leżąc cały czas na lodzie.
4. Udzielający pomocy nie powinien podchodzić bezpośrednio do tonącego, trzeba się podczołgać. Użyć należy linki, gałęzi, szalika, sanek podając je tonącemu z bezpiecznej odległości.
5. Ostatecznie w kierunku tonącego można podrzucać jakieś większe przedmioty by mógł jak najdłużej utrzymać się na powierzchni.
6. Powiadomić telefonicznie policję, straż leśną lub pożarną.
Kom. Ryszard Rygliszyn

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj