Trud budowania jedności

Trud budowania jedności

SANOK-TREPCZA. Kolejny raz wspólnoty chrześcijańskie modliły się o jedność. Panepidemia nie pozwalała w tym roku na wspólne przeżywanie modlitw. W roku ubiegłym ekumeniczny śpiew kolęd odbył się na terenie skansenu w zabytkowym kościele św. Mikołaja Cudotwórcy z Ropek.

Na najstarszych w naszym terenie organach z XVII wieku organista Marek Dziok z Trepczy akompaniował  do śpiewu znanych kolęd Zachodu. Twórczość religijną i ludową Wschodu zaprezentowały zespoły śpiewacze z Komańczy i Zyndranowej. Na spotkaniu był obecny hasyda  z Jarosławia, który mówił o żydowskich tradycjach świętowania.

Tydzień modlitw o jedność chrześcijan obchodzony w dniach 18-25 stycznia rozpoczyna dzień poświęcony wyznawcom judaizmu. Żydzi przed ostatnią wojną w samym Sanoku, jak i Bieszczadach stanowili obok Polaków i  Rusinów znaczny odsetek mieszkańców. Zgrupowani przez Niemców w Zasławiu zostali tam zabici lub wywiezieni koleją do obozu zagłady w Bełżcu. Obok tego głównego getta istniały przejściowe między innymi w Trepczy przy moście na Sanoczku oraz dodatkowo nad Sanem u podnóża Fajki jako obóz pracy katorżniczej. Ponad siedmiuset młodych żydów mieszkających w barakach było tu zatrudnionych do pozyskiwania kamienia w pobliskim kamieniołomie lub prosto z rzeki. Mielony siłą ludzkich mięśni używany był na budowę dróg.

Od kilku lat tydzień modlitw o jedność kończy dzień poświęcony wyznawcom islamu. Na naszym terenie są wciąż rzadkością, ale obecnie religia ta intensywnie rozwija się na całym świecie. Wielu młodych muzułmanów jako cel swojej wędrówki obiera bogatą Północ, zwłaszcza Europę. Zaprzyjaźniony z Trepczą misjonarz Afryki o. Bogusław Żero często opowiadał o relacjach z islamistami. Wzajemne poznanie i zrozumienie pozwala uniknąć niepotrzebnych napięć i konfliktów oraz budować przyszłość świata na drogach pokoju. Z prelekcją na temat swojej nowej książki „Bóg w świecie islamu” podczas najbliższych wakacji został zaproszony świecki profesor KULu Eugeniusz Sakowicz, wybitny znawca tematu. Termin i dokładny program spotkania zostanie podany w  bliskości wydarzenia.

(pr)

Cerkiew Świętej Trójcy w Międzybrodziu – murowana parafialna cerkiew greckokatolicka, znajdująca się w Międzybrodziu na turystycznym Szlaku Ikon. Obecnie rzymskokatolicki kościół filialny pod tym samym wezwaniem, należący do parafii w Trepczy.

Trud budowania jedności

 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj