Jakie pieniądze z funduszy unijnych na lata 2021-2027 dla Podkarpacia?

Konsultacje Umowy Partnerstwa

Dziewięciu na dziesięciu (91 proc.) mieszkańców województwa podkarpackiego zauważyło poprawę jakości swojego życia dzięki Funduszom Europejskim. Jak będziemy je wydawać przez najbliższe 10 lat? Trwają konsultacje Umowy Partnerstwa, przygotowanej przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, która pokazuje jak Polska zainwestuje 76 mld euro z unijnej polityki spójności i Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji. Podkarpackie otrzyma w kopercie regionalnej 1,661 mld euro oraz środki w ramach programu dla Polski Wschodniej, a także z Funduszu Odbudowy i programów krajowych.

Materiał filmowy:

https://www.facebook.com/MinisterstwoFunduszyiPolitykiRegionalnej/videos/171775831046400

Nowy budżet

Fundusze Europejskie dla Podkarpackiego poza „kopertą regionalną” złożoną z programu zarządzanego przez marszałka, środków z programu dla Polski Wschodniej oraz dostępu do puli, którą podzielimy w kontraktach, ma także udział w środkach z programów krajowych. Tylko w perspektywie 2014-2020 w województwie podkarpackim dofinansowano inwestycje z programów krajowych kwotą prawie 8,5 mld zł.

Fundusze unijne, razem ze środkami krajowymi, będą wspierać innowacje, przedsiębiorczość, cyfryzację, infrastrukturę, ochronę środowiska, energetykę, edukację, oraz sprawy społeczne.

 

Kiedy uruchomimy pieniądze?

W ramach konsultacji Umowy Partnerstwa do 16 lutego odbędzie się 16 spotkań regionalnych. Cały proces konsultacji ma zakończyć się 22 lutego. Po tym terminie przygotowana zostanie finalna wersja Umowy, która zostanie przedstawiona Komitetowi ds. Umowy Partnerstwa, a następnie do zatwierdzenia przez rząd. Zaakceptowany dokument ma być przekazany do Komisji Europejskiej do formalnych konsultacji.

Zakładamy, że pieniądze z nowego budżetu UE trafią do polskiej gospodarki jeszcze w tym roku.

Materiały

Opinie o Umowie Partnerstwa można przesyłać za pomocą formularza dostępnego na stronie www.funduszeeuropejskie.gov.pl. Projekt Umowy partnerstwa jest dostępny w zakładce „O Funduszach”.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj