Nowe obostrzenia, jak długo?

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że od 12 do 26 lutego zostaną otwarte hotele i miejsca noclegowe do 50% obłożenia, a także baseny, stoki narciarskie, teatry i kina. Pomimo wielu próśb zamknięte pozostaną siłownie i lokale gastronomiczne, te ostatnie mogą serwować posiłki na wynos. Poluzowanie obostrzeń zostało wdrożone warunkowo na dwa tygodnie. Wszystko będzie zależało od liczby zachorowań na koronawirusa. Jeżeli przekroczy ona 6-7 tysięcy zakażeń dziennie rząd rozważy wykonanie kroku wstecz.

Kina otwarte, ale…

Większość się nie otworzy, jak poinformowały władze Multikina i Cinema City nie zamierzają oni otworzyć swoich sal w piątek. Wynika to z faktu, iż dwutygodniowy okres jest za krótki i wolą oni poczekać na jej przedłużenie, ponieważ otwarcie kina wymaga rozmów z dystrybutorami filmowymi, odpowiedniej promocji tytułów, a to wymaga czasu. Z obawy, iż nie zdążą oni należycie przygotować sal na przyjęcie widzów podjęli taką, a nie inną decyzję.

Nadzieja w małych kinach

I tu jest dobra informacja. Małe, niekomercyjne kina, jak działające w Sanoku przy Sanockim Domu Kultury nie zmaga się z takimi problemami, jak komercyjne molochy, tym samym od piątku zapraszają przed srebrny ekran. W Sanoku przygotowano trzy tytuły: „Tajemniczy Ogród” – film familijny, którego nie trzeba nikomu przedstawiać. Kolejną propozycją jest romans „Wierzę w Ciebie” – opowiadający historię miłości, która została wystawiona na próbę. Zbliżają się Walentynki, więc to idealna propozycja dla romantycznych dusz, które lubią od czasu do czasu zagłębić się w miłosne historie. Dla tych, którzy lubią się śmiać (również w Walentynki) SDK proponuje komedię Palm Springs – rewelacja festiwalu Sundance. Opowiadający o dwójce singlów, którzy wpadają w pętlę czasową i w kółko przeżywają ten sam dzień.

Wypad na spóźnione ferie w końcu możliwy

Wiele osób ucieszył fakt, że hotele ponownie zostały otwarte, chociaż wielu hotelarzy nie wytrzymało presji i zrobiło to już wcześniej, jednak teraz mamy oficjalne otwarcie (przynajmniej na dwa tygodnie), więc możemy ze spokojem zarezerwować nocleg, by odpocząć od czterech ścian własnego mieszkania.

Otwarte baseny z wyłączeniem Aquaparków

Jak poinformował nas dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Sanoku Tomasz Lasyk, MOSiR jest gotowy na zorganizowanie ślizgawek na wolnym powietrzu oraz przyjęciu klientów na basenie, jednak czekają na rozporządzenie władz, które ma  określić wytyczne i zasady funkcjonowania ośrodka. W pierwszej kolejności trzeba pamiętać o zasadach bezpieczeństwa i higieny, a także mieć na uwadze zdrowie klientów.

Bezpieczeństwo najważniejsze

Wirus wciąż jest groźny. Koronawirus zaatakował ludzkie zdrowie, ale i gospodarkę wielu państw. Każdy chciałby wrócić do czasów sprzed pandemii, jednak wymaga to rozważnych kroków. Nadal należy myć ręce, zachowywać dystans i nosić maseczki. Zdaniem rządzących największą nadzieją jest szczepionka przeciwko Covid – 19. Od 27 grudnia 2020 r. w ponad 5 tys. Punktach przeprowadzono ok. 1,5 mln. szczepień. W pierwszej kolejności szczepieniom zostały poddane służby zdrowia, seniorzy, teraz kolej na nauczycieli.

esw