Jak wybrać krzesło biurowe dla młodych i aktywnych pracowników?

Jak wybrać krzesło biurowe dla młodych i aktywnych pracowników?

Biuro biuru nierówne i to nie tylko pod względem wyglądu i aranżacji, ale przede wszystkim pracujących tam osób i swojej specyfiki. Inaczej wyglądają biura nastawione na obsługę klientów, a inaczej takie, gdzie pracownicy działają samodzielnie, bez kontaktu z osobami trzecimi. Wyróżnikiem staje się też wiek zespołu, który – chociaż może to wydawać się zaskakujące – coraz częściej ma wpływ na… wybór biurowych krzeseł.

Aktywność przy biurku

Chociaż może brzmieć to paradoksalnie, przy biurku również wykonuje się pewne aktywności. Zwykle domaga się ich samo ciało, gdy zbyt długo przebywa w jednej pozycji. Automatyczna, często nieświadoma jej zmiana w taki sposób, aby siedziało się nam wygodniej, jest w pełni naturalnym procesem. To forma obrony mięśni przed tak zwanym „zastaniem” albo ich późniejszym drętwieniem. Sposobem na pomoc swojemu ciału może być wybranie odpowiedniego fotela biurowego dostosowanego do potrzeb pracownika. W przypadku starszych pracowników jest to o tyle ważne, że nawet dwukrotnie może eliminować ryzyko wystąpienia kontuzji. Czy to jednak oznacza, że o młodszych podwładnych nie trzeba się już tak bardzo troszczyć? Wręcz przeciwnie! Tym bardziej należy tak dobrać fotel biurowy, aby jego ergonomiczne funkcje i wygoda siedzenia działały profilaktycznie i w dużym stopniu zapobiegały pojawieniu się dolegliwości bólowych. Pomocne mogą okazać się w tym aktywne krzesła od AJ Produkty, które są bardzo pozytywnie przyjmowane w młodych zespołach pracowników.

Zmniejszenie ryzyka kontuzji

Ta swoista rynkowa nowość nie tylko cieszy oczy swoim niebanalnym wyglądem i bardzo specyficzną konstrukcją. Dzięki ergonomicznemu kształtowi i miękkiemu siedzisku takie krzesła w sposób automatyczny zmuszają ciało do większej aktywności podczas siedzenia. Sylwetka nie pozostaje długo w jednej pozycji; zmienia się, układa w inny sposób, obciąża kolejne mięśnie dając odpocząć innym. Dzięki temu wzrasta wygoda korzystania z aktywnych krzeseł i znacznie spada ryzyko związane z kontuzjami zdrowotnymi, przeciążeniami kręgosłupa czy bolącymi kończynami i problemem z układem krążenia. Należy jednak mieć na uwadze, że aktywne krzesła nie służą do wielogodzinnej pracy. Mogą być stosowane jako meble do tymczasowego siedzenia, krótkotrwałej pracy na siedząco przy swoim stanowisku. Jeśli pracownik spędza w fotelu więcej czasu, należy mu zapewnić rozbudowany i profesjonalny model do pracy.

Najważniejsze cechy fotela biurowego

Jaki powinien on być? Oprócz wysokiej ergonomii i funkcjonalności, bez których praca w taki fotelu nie byłaby wcale przyjemna, powinien też posiadać:
– mechanizm synchroniczny lub multisynchroniczny
– solidną konstrukcję, która wytrzyma lata
– wygodne, miękkie, stabilne siedzisko
– wbudowane podłokietniki lub możliwość ich zamontowania
– eleganckie wykonanie i estetyczny wygląd
Dokładniejsze cechy idealnego fotela biurowego pozostają oczywiście kwestią indywidualnych preferencji. Ważne jest to, aby był to mebel komfortowy i wygodny, w którym spędzanie nawet kilkunastu godzin dziennie będzie przyjemnością a nie bolesnym wyzwaniem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj