Pierwszy lot balonu „Sanok
Autor: Stanisław Potocki, 21.06.1936 r.

Kartka z kalendarza: 9 marca w Wiedniu urodził się Oscar Schmidt

Co sprawiło, że urodzony w Wiedniu, świetnie wykształcony Oscar Schmidt wybrał Sanok i tutaj postanowił realizować swoje marzenia? Czy faktycznie brał pod uwagę dostęp do rzeki, niewyczerpanego źródła wody, potrzebnej do produkcji? A może zainspirował go sukces doskonale wówczas prosperującego „Sanowagu”?

Był Austriakiem, doktorem nauk chemicznych. Obywatelstwo polskie przyjął kilka lat po założeniu w Sanoku Polskiej Spółki dla Przemysłu Gumowego. Zakład powstał w roku 1931, a już pięć lat później na Polach Mokotowskich w Warszawie w powietrze wzniósł się balon „Sanok”, wykonany z tkaniny wyprodukowanej w sanockiej powlekarni do płótna balonowego. Nadeszły czasy, kiedy wyroby z Sanoka były wysyłane do odbiorców na całym świecie.

Świat był nękany kryzysem gospodarczym, a w niewielkim mieście kwitła produkcja pasów klinowych, pasów transportowych, obcasów – wszystkiego, co mogło być przydatne w gospodarstwach domowych oraz warsztatach, a co dało się wyprodukować z gumy.

Po wybuchu II wojny światowej do fabryki wkroczyli Niemcy. Po wojnie ponowne uruchomienie Zakładu Przemysłu Gumowego „Sanok” trwało kilkanaście lat. Już bez Oscara Schmidta, który na stworzenie swego przedwojennego imperium od podstaw potrzebował znacznie mniej czasu.

Opowieść o przedwojennej działalności Oscara Schmidta w Sanoku powinno się przytaczać szkolnej dziatwie przy okazji rocznic i świąt związanych z regionem, ponieważ pokazuje ona, jaki potencjał ma  miasto oraz w jaki sposób można – dzięki pracy, wysiłkowi intelektualnemu i odrobinie szczęścia – stworzyć imperium.

Oskar Schmidt po wojnie zamieszkał w Wiedniu, gdzie zmarł 26 kwietnia 1976 roku i tam też został pochowany.

Przeczytaj również:

Do miasta przyjechał Oscar Schmidt… Nowe wydawnictwo Muzeum Historycznego: KLIK

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj