Na co idą moje pieniądze? 

Na co idą moje pieniądze? 

Często zastanawiamy się, w jakim stopniu przyczyniamy się do rozwoju swojej miejscowości, płacąc w niej podatki. Zapraszamy do zapoznania się z platformą, która w sposób przystępny zaprezentuje budżet miasta. Gmina otrzymuje zaledwie około 3️8 % podatku dochodowego od każdego pracującego, który składa PIT w Urzędzie Skarbowym w Sanoku.

Często nie zdajemy sobie zupełnie sprawy ile pieniędzy przeznaczanych jest na funkcjonowanie komunikacji miejskiej, szkół, pomoc społeczną, kulturę fizyczną czy na oświetlenie i remont ulicy przy której mieszkamy?

W prezentacjach przedstawione są planowane zadania inwestycyjne oraz prognoza PIT, z której dowiedzą się się można, o ile zwiększyłyby się wpływy do budżetu, gdyby podatek dochodowy został odprowadzony przez wszystkich mieszkańców miasta. Prezentowane dane są aktualizowane zgodnie uchwałami budżetowymi. Prezentowany jest w nich plan dochodów i wydatków ogółem, zadania inwestycyjne oraz tzw. prognoza PIT.

Dane przedstawiane są zgodnie z rozdziałami budżetowymi oraz informacją o stosunku wydatków majątkowych do bieżących. Za pomocą suwaka https://nacoidamojepieniadze.pl/budzet-miasta/sanok/2021 każdy może sprawdzić, jaka część jego podatku PIT trafia na poszczególne zadania gminy. Podatek wyliczany jest za pomocą skali podatkowej według stanu na dzień prezentacji budżetu. Odliczane są od niego koszty uzyskania przychodu. Uwzględniono w niej również składki na ubezpieczenia społeczne oraz zdrowotne. Wysokość podatku nie uwzględnia ulg i indywidualnych odliczeń od podatku. Dane odzwierciedlają procentowy udział poszczególnych wydatków w skali całego budżetu. Prezentowane liczby są zaokrąglane do pełnych groszy. Oznacza to, że przy sumowaniu poszczególnych podkategorii może dojść do sytuacji, w której suma podkategorii nie będzie równa sumie kategorii. Wynika to z zasad matematycznych zaokrąglania liczb.  Dane odzwierciedlają procentowy udział poszczególnych wydatków w skali całego budżetu. Wpływy do budżetu są systematycznie aktualizowane.

Ważne

Możesz zostawić swój podatek w Sanoku i wtedy Twoje pieniądze pójdą m.in. na budowę szkół, placów zabaw, dróg czy obiektów sportowych. Dzięki nim nasze miasto się rozwija.

Pamiętaj!

Rozliczając się z Urzędem Skarbowym wskaż w zeznaniu podatkowym jako miejsce zamieszkania miasto Sanok (niezależnie od miejsca zameldowania).

Twoje podatki wrócą do Ciebie!

Na co idą moje pieniądze? 

3 KOMENTARZE

  1. Tak, Adam, system szkolny jest do kitu. Uczyc wierszykow, dat historycznych, religii to strata czasu. Smiac mi sie chce jak wielu
    Polakow stwierdza, ze np. uczen amerykanski czy angielski b. malo
    wie w porownaniu z polskim. Tak naprawde, to jest odwrotnie.
    Moze sie kiedys obudza. Gdzie sa najlepsze uniwersytety na swiecie ?
    W USA. Skad najwiecej osob zdobylo nagrody Nobla ? Z USA !!!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj