https://tygodniksanocki.pl/2020/08/17/w-dobrej-odslonieto-pomnik-majora-hubala-henryka-dobrzanskiego/

Księga Pamiątkowa z budowy pomnika w Hołdzie Majorowi „Hubalowi” Henrykowi Dobrzańskiemu w Dobrej Publikacja w Stulecie Odzyskania Niepodległości

 

Patronat Narodowy Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.

„Nie umiera, kto żyje w pamięci narodu.”

Historia naszego kraju pokazuje, że „wolność to nie jest rzeczą daną nam na zawsze”. Trzeba o nią nieustannie się troszczyć i walczyć. „Wolność nie daje nieograniczonych przywilejów. Kto tak ją pojmuje, naraża wolność na śmiertelny cios” – mówił w jednym z kazań do Polaków św. Jan Paweł II – wielki papież […]

Pomniki pamięci narodowej, imienne tablice epitafijne czy płyty zbiorcze na nekropoliach wojennych to obiekty zawierające wieloaspektowy walor kulturotwórczy, możliwy do wykorzystania nie tylko dla budowania lokalnej tożsamości mieszkańców, ale również w zakresie turystyki. W związku z tym, ich budowa, sposób ich utrzymania i sprawowania opieki nad nimi, wpływa na wizerunek nie tylko danego miejsca, ale także gminy, a pośrednio województwa i kraju […] – pisze we wstępie autor publikacji – Robert Antoń, inicjator i koordynator projektu.

Cieszy, zatem fakt, iż dzięki patriotycznej i społecznej postawie społeczeństwa wsi Dobra, i wsparciu finansowym jej mieszkańców żyjących obecnie w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie oraz współpracującym stowarzyszeniom udało się zrealizować projekt uczczenia pamięci postaci Majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala”. Oddano hołd żołnierzowi, bohaterowi walk o wolność i niepodległość Polski, patriocie, od 1915 roku żołnierzowi Legionów Polskich, oficerowi WP w wojnie z 1920 roku, oficerowi – kawalerzyście WP, sportowcowi i olimpijczykowi, uczestnikowi wojny obronnej we wrześniu 1939 roku oraz dowódcy Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego, walczącego z niemieckim najeźdźcą do 30 kwietnia 1940 roku, najdłużej walczącej regularnej formacji Wojska Polskiego na terenach II Rzeczpospolitej – w 80 rocznicę jego bohaterskiej śmierci…

80. rocznica bohaterskiej śmierci Majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala” stała się główną przesłanką do uczczenia pamięci Majora „Hubala” oraz oddania hołdu żołnierzowi, bohaterowi walk o wolność i niepodległość Polski, wielkiemu patriocie(…)
Inną, równie ważną przesłanką do powstania projektu, była potrzeba edukacyjna – historyczno-patriotyczna, skierowana do młodych pokoleń mieszkańców Dobrej. Utworzenie miejsca spotkań i manifestacji patriotycznych wszystkich mieszkańców wsi Dobra (…)

Księga Pamiątkowa składa się z dwóch części – pierwszej historycznej, zawierającej zarys dziejów wsi Dobra, zapis historii rodu Dobrzyńskich, żyjących w niej od ponad VI wieków, historia jednej gałęzi rodu używającej przydomku „Hubal” oraz biografia majora Henryka Dobrzańskiego, legendarnego „Hubala”, którego przodkowie wywodzili się właśnie z Dobrej. Druga część Księgi to zapis działań Społecznego Komitetu Budowy Pomnika, który wraz ze Stowarzyszeniem Rozwoju Wsi Dobra doprowadził realizację projektu do chwalebnego końca. To też zbiór dokumentów, jakie powstawały i towarzyszyły projektowi oraz pamiątkowych dyplomów otrzymanych z okazji uroczystego odsłonięcia pomnika, jakie miało miejsce 15 sierpnia 2020 roku oraz obszerna foto relacja z przebiegu tej niezwykle podniosłej i patriotycznej uroczystości.

Jest też Księga Pamiątkowa podziękowaniem wszystkim tym, którzy wzięli czynny udział w projekcie, darczyńcom z kraju oraz krajanom mieszkającym w USA i Kanadzie. Opublikowana w marcu 2021 roku, pieczołowicie przygotowana przez krośnieńskie Wydawnictwo RUTHENUS Rafała Barskiego Księga – stanowić ma również dowód idei, determinacji, pracy społecznej i na koniec satysfakcji z jej wykonania.

Rok wydania: 2021
ISBN: 978-83-7530-727-6
Ilość stron: 160
Oprawa: twarda Wymiary: 29 x 21 cm.

Przeczytaj również:

W Dobrej odsłonięto pomnik majora “Hubala” Henryka Dobrzańskiego

16:45:37

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj