Tomasz Sroka - prawo, to kierunek, w którym wiele spraw jest dyskusyjnych

Tomasz Sroka – prawo, to kierunek, w którym wiele spraw jest dyskusyjnych

 

27 marca 2021 r. odbyły się etapy centralne dwóch olimpiad, w których brali udział uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. KEN . Wszyscy ukończyli olimpijskie zmagania z tytułami laureatów. Tomasz Sroka (3a) zajął 5 miejsce w eliminacjach centralnych XXIII Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Prawie. Tytuł laureata olimpiady to przede wszystkim wstęp na wiele uczelni z pominięciem procesu rekrutacyjnego – w przypadku Olimpiady Wiedzy o Prawie to m.in. Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Warszawski. Wiedza olimpijczyków musi być na bardzo wysokim poziomie.

Tomasz Sroka - prawo, to kierunek, w którym wiele spraw jest dyskusyjnychWszystkich laureatów zaprosimy w najbliższym czasie do redakcji, by opowiedzieli nam o zmaganiach z własnej perspektywy. Dzisiaj naszym gościem jest Tomasz Sroka. Tomasz na przestrzeni 5 lat miał 3 starty w etapie centralnym i 2 tytułu finalisty oraz tytuł laureata (5 miejsce).

– Skąd zainteresowanie prawem?

– Tak naprawdę to do końca nie wiem. Po części był to wpływ rodziców, którzy swoje życie związali właśnie z tym kierunkiem. Zawsze podobała mi się perspektywa pracy w podobnym lub takim samym zawodzie. Znaczny wkład w mój wybór miała również przygotowująca mnie do olimpiady Pani Profesor Urszula Małek. Zawsze twierdziła, że się do tego nadaję, a ja po prostu lubię ten kierunek. Jest dla mnie niezwykle ekscytujący.

– Jak długo przygotowywałeś się do olimpiady i jak wyglądały przygotowywania?

– Zazwyczaj uczę się systematycznie i staram się nie mieć zaległości, więc przygotowania nie trwały zbyt długo. W sumie był to około miesiąc. W tym czasie uczyłem się zarówno samodzielnie jak i konsultowałem z Panią Profesor Małek. Duże podziękowania chciałbym w tym miejscu złożyć mojej wychowawczyni – Pani Profesor Połdiak. Dzięki zwolnieniu z innych przedmiotów mogłem całkowicie skupić się na olimpiadzie.

– Które zagadnienie jest ci najbliższe, a które było wyzwaniem?

 

– Myślę, że nie było zagadnień szczególnie trudnych, ani szczególnie łatwych. Jednak największe problemy zawsze przysparzały mi kwestie związane z postępowaniem administracyjnym. Kodeks Postępowania Administracyjnego jest bardzo starym aktem prawnym (został uchwalony jeszcze w 1960 r.) Prawo, to również kierunek, w którym wiele spraw jest dyskusyjnych, np. w jednym z podręczników odnalazłem informację o tzw. kontratypach pozaustawowych. W rzeczywistości jednak zawodowi prawnicy (tacy przede wszystkim znajdowali się w konkursowej komisji) uważają, że te nie istnieją. Mimo wszystko i z tym udało się uporać.

– Jakie drzwi otworzyła ci olimpiada?

– Olimpiada niestety nie zwalnia mnie z pisania żadnego z majowych egzaminów. Natomiast przyznaje indeksy na dwa czołowe wydziały prawa i administracji w Polsce: Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Uniwersytetu Warszawskiego. To raczej właśnie jeden z nich wybiorę, jak miejsce przyszłych studiów.

–  Prawo, prawem, ale jako młody człowiek masz na pewno jeszcze inne pasje, zainteresowania.

– Oczywiście. Od małego interesowałem się sportem. Choć ostatnio zapomniałem trochę o tym hobby, to wciąż jest mi bliskie. Podczas ostatniego sezonu pracowałem nawet jako spiker na meczach AZSu Sanok. Zawsze lubiłem również działalność społeczną i udzielałem się w różnych wolontariatach. Niestety w ostatnim czasie organizacja zbiórek, czy koncertów charytatywnych jest mocno utrudniona z racji na obecną sytuację.

Rozmawiała Edyta Wilk

 

Etapy olimpijskich zmagań

Etap I zawodów okręgowych polegał na samodzielnym przygotowaniu pracy pisemnej na wybrany przez zawodnika jeden z trzech tematów z programu zmiennego; przy ocenie brano pod uwagę aspekty merytoryczne i formalne. Do drugiego etapu kwalifikowano uczestników, którzy otrzymali co najmniej 50% (max 40); przy czym liczba zakwalifikowanych nie mogła przekroczyć 20 osób. Z I LO w zawodach wzięło udział 7 uczniów i 6 z nich otrzymało wynik powyżej 50%; a 3 zostało zakwalifikowanych do II etapu zawodów okręgowych i na koniec 2 brało udział w etapie centralnym i zakończyło zawody z tytułem laureata.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj