Fotografia przedstawia fragment dzielnicy żydowskiej z, nieistniejącymi już, zabudowaniami przy ul. Joselewicza (obecnie ten fragment nazywa się ul. Łazienną). Dzisiaj na tym terenie znajduje się ogródek jordanowski. 1937 r.
Fragment dzielnicy żydowskiej z, nieistniejącymi już, zabudowaniami przy ul. Joselewicza (obecnie ten fragment nazywa się ul. Łazienną). Dzisiaj na tym terenie znajduje się ogródek jordanowski. 1937 r.

Pamiętamy. Powstanie w warszawskim getcie wybuchło 78 lat temu

Ludzi, których w czasie wojny zgromadzono w gettach i skazano na śmierć, było bardzo wielu. W samej Warszawie prawie pół miliona. 19 kwietnia 1943 roku w getcie warszawskim wybuchło powstanie. Od tamtego dnia mija właśnie 78 lat.

Społeczność żydowska, zamknięta w murach getta, była w zasadzie skazana na czekanie na śmierć. Ludzie mieli utworzyć bezbronny tłum, bez możliwości oporu, spośród którego systematycznie setki osób wywożono do obozów zagłady. Żaden inny naród nie był w podobnym położeniu, żaden inny nie przeszedł tego doświadczenia.

Tak był realizowany plan zbrodni ludobójstwa, który nazywano „ostatecznym rozwiązaniem”… Powstanie w getcie było desperacką próbą wyboru godnej śmierci z bronią w ręku. Trwało do 15 maja 1943.

Fragment zburzonej dzielnicy żydowskiej
Fragment zburzonej dzielnicy żydowskiej r. 1944

W Sanoku getto Niemcy utworzyli w rejonie ulic Joselewicza, Cerkiewnej i Żydowskiej. Drugie, zwane „małym” gettem, obejmowało obszar między obecnymi ulicami Krętą i Zagrody. Ostateczna likwidacja gett w Sanoku nastąpiła latem 1943 roku.

Fotografie: archiwum Muzeum Historyczne w Sanoku

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj