Kiedy dokonać wymiany opon na letnie?

Czytelnicy pytają

 

Obecnie panująca aura pogodowa stawia nam dylematy nad wybraniem odpowiedniego terminu wymiany opon z zimowych na letnie. Czy taka wymiana jest w ogóle konieczna?  

Trzy istotne różnice

Opona zimowa różni się od letniej przede wszystkim mieszanką bieżnika, jego wzorem oraz nacięciami. Te trzy uwarunkowania mają znaczący wpływ na bezpieczeństwo i komfort jazdy. Mieszanka gumowa stosowana do produkcji opony zimowej charakteryzuje się odpowiednią elastycznością w temperaturach niskich (poniżej 4oC), zapewniając dobrą przyczepność i optymalną drogę hamowania.

Odpowiednio nacięty wzór opony zimowej posiada wysokie lamele, co pomaga
w odprowadzaniu nadmiaru śniegu i błota, zachowując stabilność jazdy w trudnych warunkach.

Nie przepisy, a bezpieczeństwo

Wprawdzie żadne przepisy prawa nie obligują nas do wymiany opon sezonowych, a więc można by było pokusić się na jazdę w oponach zimowych przez cały rok – należy tylko pamiętać o zachowaniu odpowiedniej wysokości bieżnika nie niższej niż 1.6 mm. Trzeba jednak zaznaczyć, jak zachowuje się opona zimowa w wysokich temperaturach.

– Mieszanka bieżnika ulega wówczas znacznym odkształceniom i traci  przyczepność, czasem wręcz „klejąc” się do powierzchni drogi. Jest to szczególnie odczuwalne przy hamowaniu, przyspieszaniu i jeździe na zakrętach. Ponadto praca opon zimowych w ciepłych warunkach jest głośna, co prowadzi do zmniejszenia komfortu jazdy. Jazda na „zimówkach” latem zwiększa również zużycie paliwa i sama opona zużywa się znacznie szybciej – mówi starszy mechanik Zakładu Obsługi Technicznej SPGK.

Odpowiadając zatem  na pytanie, czy warto dokonywać co sezonowych wymian opon, zdecydowanie odpowiadamy: TAK. Przemawiają za tym przede wszystkim kwestie bezpieczeństwa, a także komfortu jazdy.

Kiedy dokonać wymiany?

Powszechnie przyjęło się, że opony letnie powinniśmy zakładać, gdy średnia dobowa temperatura wynosi 7°C. Mając jednak na uwadze zauważalne anomalia pogodowe, zaczekajmy, aż odpowiednia temperatura ustabilizuje się przez kilka dni. Przyjrzyjmy się całej dobie. Poranne przymrozki są zdecydowanie sygnałem do wstrzymania się jeszcze z wizytą w serwisie.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj