„Mała czarna” od Lavard jako propozycja na uroczystą okazję

Moda damska to niezwykle ciekawe zjawisko. Ponadto jest odbiciem ruchów społecznych i otaczającej ją rzeczywistości. Od wielu lat są jej stawiane coraz większe wyzwania. To moda jest przyczynkiem rewolucji i zmian światopoglądowych. To także ona nierzadko była deklaracją oczekiwań społecznych oraz wynikiem decydujących zmian.

Moda damska to niezwykle ciekawe zjawisko. Ponadto jest odbiciem ruchów społecznych i otaczającej ją rzeczywistości. Od wielu lat są jej stawiane coraz większe wyzwania. To moda jest przyczynkiem rewolucji i zmian światopoglądowych. To także ona nierzadko była deklaracją oczekiwań społecznych oraz wynikiem decydujących zmian. Z łatwością można przywołać najważniejsze ubiory, które stały się ich przykładami. Jedną z najważniejszych przedstawicielek mody damskiej jest unikatowa mała czarna. Jej pojawienie się w modzie nie było przypadkowe. Przeciwnie. Było to efektem wieloletnich dążeń kobiet do wyswobodzenia się z gorsetów oraz twardych konwenansów. Mała czarna była wielką rewolucją. Ta ponadczasowa propozycja koktajlowa o luźnym kroju oraz średniej długości do kolana złamała niejeden stereotyp. Co wiemy o tym ważnym elemencie damskiej garderoby?

Ubiór damski przez lata był niezwykle ozdobny oraz rządził się określonymi prawami. Panie mogły dowolnie wzbogacać swoje stroje o liczne dodatki i najbardziej odważne kolory. W ubiorze na co dzień popularne były pastelowe barwy oraz oszczędniejsze zdobienia. Materiały miały odznaczać się wygodą oraz być lekkie i swobodne. Kreacje noszone wieczorem cechowały się z kolei wykwintnymi materiałami, które zachwycały przepychem. Tkaniny wieczorowe występowały w luksusowych odcieniach bordo, zieleni oraz granatu. Jednakże jeden kolor pozostawał poza marginesem. Kolor czarny związany był z ubiorem żałobnym, dlatego niestosowne było wybieranie go na inne okazje. Dodatkowo suknie wdów objęte były sztywnymi zasadami. Zakazane było zakładanie go bez okazji. Czerń coraz częściej gościła w stylizacjach wieczorowych, jednakże i wtedy była kontrowersyjnym wyborem. Czarne kreacje, zwłaszcza dzienne, funkcjonowały na granicy skandalu. Co zatem stoi za fenomenalnym sukcesem „małej czarnej”? Być może fakt, że pojawiła się ona podczas wzmożonych ruchów emancypacyjnych i stała się niejako ich ambasadorką. Szybko doceniono zalety czerni oraz jej funkcjonalność. Czerń w końcu przestała być wyłącznym symbolem żałoby oraz stanu duchownego. Projekty ówczesnych wizjonerów były także manifestem kobiecej siły i niezależności. Kobiece stroje stały się wygodne i dawały ulgę. Niezwykłą popularność zyskiwał niezwykle elegancki, ale skromny look. Czarna sukienka stała się symbolem powszechnej dostępności. Podejmując nowe role społeczne, kobiety chciały zrzucić ciężki i niewygodny ubiór. Były nieprzystosowane do pracy zawodowej, a także sportu. Nie bez znaczenia pozostaje zmiana jej roli oraz materiałów, z których powstawała. Luźniejsze kroje miały podkreślać każdą sylwetkę, zarazem eksponując jej atuty. Nie oznaczało to ubioru nieeleganckiego, czy niechlujnego. Przeciwnie. Kobieta wciąż miała wyglądać elegancko i szykownie, a strój miał miał pełnić jedynie rolę dodatku. Mała czarna szybko zyskała łatkę uniformu każdej stylowej kobiety. Szybko stała się też faworytką wpływowych kobiet i gwiazd.

Współczesna „mała czarna” to must have damskiej garderoby. Bez wątpienia jest częścią kolekcji każdej kobiety. Bez względu na preferowany styl jest to uniwersalny ubiór, który w swojej prostocie gwarantuje niezliczone możliwości. Sprawdzi się w stylu eleganckim oraz casualowym. Dzisiejsze sukienki zależnie od aktualnych trendów nieznacznie zmieniają swoją formę. Większość marek posiada w swojej ofercie klasyczną czarną sukienkę, często wzbogaconą o unikatowe elementy dodatkowe. Ozdobne ramiona mogą nadać czarnej sukience zupełnie niecodziennego charakteru. W zestawieniu ze sznurem pereł oraz dyskretną kopertówką da ponadczasowy efekt. Z kolei połączona z casualowymi sneakersami oraz ciekawą ramoneską będzie świetną propozycją na wypad za miasto. Nie trudno mnożyć liczne przykłady, ponieważ mała czarna to niesamowite źródło inspiracji. Klasyczna czarna sukienka to baza stylizacji, która zawsze wygląda świetnie. W zależności od dopasowanej biżuterii, torebki, obuwia pozwoli na stworzenie formalnych jak i luźnych zestawów.

Nie wszystkie panie w swoim ubiorze codziennym muszą stawiać na elegancję. Każda z nich bez trudu tworzy ciekawe stylizacje casualowe ceniąc sobie wygodę i nieformalność. Jakie kroki podjąć, aby być przygotowanym również na formalne okazje? Odpowiedzią na to ponownie będzie zwykła, czarna sukienka. „Mała czarna” jest szykownym pomysłem na wizytę w filharmonii, kiedy to sprawdzi się etolą i rękawiczkami. Panie ceniące przede wszystkim wygodę i funkcjonalność mogą wybrać do niej sportowe trampki lub sneakersy oraz jeansową katanę na weekendowy wypad. Nie bez znaczenia jej długość, dlatego warto stosować zasadę, że „mniej znaczy więcej”. Eleganckie modele „małej czarnej” ma w swojej kolekcji także marka Lavard. U podstaw filozofii marki leży oddanie klasycznemu pojęciu elegancji oraz wierność ponadczasowym krojom i tkaninom najwyższej jakości. Zapraszamy do zapoznania się z bogatym wyborem sukienek codziennych, a także kolekcji koktajlowych. Panie szukające swojej idealnej małej czarnej zachęcamy do zainspirowania się projektami Lavard oraz stworzenia szykownych strojów nie tracących na aktualności.

Moda Lavard