Jakie programy oferują szczoteczki elektryczne?

Pojawienie się na sklepowych półkach szczoteczek elektrycznych zrewolucjonizowało rynek produktów do codziennej pielęgnacji jamy ustnej. Nie dość, że urządzania z wbudowanym w rękojeść silnikiem dużo efektywniej, wygodniej i bezpieczniej czyszczą zęby, to jeszcze pozwalają użytkownikowi precyzyjnie dopasować sposób mycia uzębienia względem własnych potrzeb. Przyjrzyjmy się bliżej, jakie programy czyszczące mają nam do zaproponowania współczesne szczoteczki elektryczne.

Najpierw wyjaśnijmy jednak sobie, czym tak właściwie jest ta słynna szczoteczka elektryczna. Nie każdy przecież musiał mieć z nią styczność. Tym bardziej, że jak pokazują badania wciąż większość Polaków korzysta podczas codziennej pielęgnacji jamy ustnej ze szczoteczek manualnych (tych elektrycznych używa jakieś 20% społeczeństwa).

Szczoteczka elektryczna – co to za urządzenie?

Szczoteczka elektryczna, jak może wskazywać sama nazwa, jest sprzętem służącym do szybkiego, automatycznego mycia zębów. Urządzenie jest bardzo proste w obsłudze, ponieważ podczas czyszczenia nie trzeba wykonywać nim żadnych dodatkowych ruchów – cała filozofia sprowadza się do włączenia szczoteczki elektrycznej, a następnie powolnego, delikatnego prowadzenia jej włosia wzdłuż linii zębów. Komfort czyszczenia to na pewno duży atut podobnego sprzętu, ale oczywiście nie jedyny.

Eksperci potwierdzają, że szczoteczki elektryczne myją jamę ustną dużo skuteczniej od swoich manualnych odpowiedników. Dlaczego? Główny wpływ ma na ten fakt szybkość działania szczoteczek z wbudowanym w rękojeść silnikiem. Nawet podstawowe, najtańsze szczoteczki elektryczne czyszczą zęby wielokrotnie szybciej od szczotek manualnych, a co za tym idzie – również znacznie efektywniej. Wiele ciekawych informacji o szczoteczkach elektrycznych znajdziemy na stronie https://szczoteczka-elektryczna.edu.pl Dostępne są tam rankingi oraz testy najlepszych urządzeń. Szczoteczki elektryczne – w zależności od modelu urządzenia – mogą w trakcie czyszczenia wykonywać ruchy obrotowo-zwrotne, pulsacyjne bądź wymiatające (te ostatnie są najbardziej rekomendowane przez stomatologów do codziennej pielęgnacji jamy ustnej).

Wiele różnych programów czyszczenia do wyboru

Istotny atut szczoteczek elektrycznych w stosunku do manualnych to również wszechstronność. Większość urządzeń z wbudowanym silnikiem daje użytkownikowi do wyboru kilka programów czyszczenia, dzięki czemu mamy możliwość dobrania sposobu pracy szczoteczki do własnych potrzeb. Najczęściej do dyspozycji szczoteczki elektryczne dają nam takie tryby mycia jak:

  • Clean – tryb podstawowego czyszczenia, przeznaczony do usuwania z jamy ustnej codziennych zanieczyszczeń. Znajdziemy go praktycznie w każdym modelu, nawet takim z najniższej półki. Szczoteczka pracuje w nim ze standardową, przeciętną częstotliwością.
  • White – program służący do wybielania zębów, dostępny w większości szczoteczek elektrycznych ze średniej i wyższej półki. Najczęściej urządzenie osiąga w nim maksymalną prędkość czyszczenia, koncentrując się na ściągnięciu z zębów niekorzystnie wyglądających przebarwień.
  • Sensitive – tryb delikatnego czyszczenia, podobnie jak „White” obecny zazwyczaj w modelach szczoteczek elektrycznych ze średniej i wyższej półki. Urządzenie działa w nim delikatniej i subtelniej, najczęściej na możliwie wolnych obrotach. Dedykowany zwłaszcza osobom z kłopotem nadwrażliwości zębowej.
  • Massage/Gum Care – program obecny w bardziej zaawansowanych modelach szczoteczek elektrycznych. Włosie sprzętu jest w nim skupione na masażu i stymulacji dziąseł, co ma doprowadzić do poprawy ich ukrwienia oraz ogólnej kondycji. Szczoteczka działa w tym trybie najczęściej z przeciętną szybkością.
  • Polish – kolejny z programów, na który możemy trafić w sprzęcie z najwyższej półki. Szczoteczka poleruje w nim zęby, nadając im dodatkowego blasku i połysku. Dzięki temu programowi nasze uzębienie staje się też optycznie bielsze, ponieważ światło lepiej odbija się od wypolerowanego szkliwa. Szybkość działania sprzętu w tym trybie jest przeciętna.
  • Deep Clean – tryb pracy dostępny w niektórych modelach szczoteczek elektrycznych Philips Sonicare. Charakteryzuje się tym, że szczoteczka działa nie przez dwie, a przez trzy minuty, dogłębnie doczyszczając szkliwo z codziennych zanieczyszczeń. Prędkość pracy urządzenia jest w tym programie standardowa.

Czy warto zainwestować w szczoteczkę elektryczną z wieloma programami mycia?

Na rynku znajdziemy szczoteczki elektryczne z podstawowym wyposażeniem, które oferują użytkownikowi jeden albo dwa programy czyszczące i kosztują nie więcej niż 100 złotych, jak i urządzenia kilkukrotnie droższe, z bogatymi zestawami oraz kilkoma trybami pracy do wyboru. Wiele osób zastanawia się, czy warto dopłacić do bardziej zaawansowanego sprzętu, czy też tańsza szczoteczka okaże się suma summarum lepszą opcją.

To oczywiście zależy przede wszystkim od naszych indywidualnych oczekiwań. Jeżeli mamy zdrowe zęby i dziąsła i preferujemy standardowe czyszczenie, prawdopodobnie wystarczy nam szczoteczka elektryczna oferująca podstawowe opcje czyszczenia. Wszyscy, którzy chcieliby jednak poprzez codzienne szczotkowanie rozjaśnić kolor szkliwa czy też uporać się z nadwrażliwością zębową, powinni pomyśleć o bardziej zaawansowanym sprzęcie. Koniec końców pamiętajmy również, że fakt, że dziś nie borykamy się z żadnymi kłopotami jamy ustnej, nie oznacza, że będziemy od nich wolni zawsze. Inwestycja w nowoczesną szczoteczkę elektryczną prędzej czy później i tak na pewno się każdemu opłaci.