TWÓRCOM KONSTYTUCJI.  230 rocznica Konstytucji 3 Maja

TWÓRCOM KONSTYTUCJI.  230 rocznica Konstytucji 3 Maja

 

TREPCZA. W poniedziałek 3 maja br. na zakończenie Mszy św. z modlitwą za Ojczyznę kolejny raz została rozwinięta mega biało-czerwona flaga. Zabrakło dotychczasowego kustosza Pamięci Narodowej śp. Jerzego Bartkowskiego. Miesiąc temu został wezwany na wieczną wartę. To Jego komenda: Flagę rozwinąć dawała początek patriotycznym akcentom z udziałem dzieci i młodzieży szkolnej podczas uroczystości narodowych.

Ostatnia miała miejsce we wrześniu ubiegłego roku i związana była z upamiętnieniem Ks. Ignacego Skorupki  w 100-lecie Cudu nad Wisłą. Ponieważ życie nie znosi próżni należało powołać nowego kustosza; został nim znany z licznych działań i inicjatyw patriotycznych radny powiatowy Stanisław Lewicki. Zanim przekazano mu prezydencką szablę proboszcz  jej ostrzem dotknął prawego ramienia wypowiadając formułę: Mianuję Cię miejscowym Kustoszem Pamięci Narodowej. W odpowiedzi uczestnicy usłyszeli słowa: Tak mi dopomóż Bóg!Nowy kustosz podziękował wszystkim za zaufanie i zobowiązał się do godnego reprezentowania i dalszej troski o kształtowanie postaw patriotycznych.                                                                                         

Podczas uroczystej Mszy świętej przy ołtarzu wyeksponowana była nowa  pamiątkowa tablica dedykowana  Twórcom Konstytucji 3 Maja 1791. Jej projekt i wykonanie to kolejny dar pracowni kamieniarskiej Tadeusza i Zuzanny Nowak z Sanoka, która znana jest ze wspierania wszelkich inicjatyw upamiętnienia ważnych zdarzeń historycznych. Poprzednie skupione są w parku „Kwitnąca Akacja” wokół przemilczanych kart najnowszej, jakże bolesnej historii naszej Ojczyzny jak: Golgota Wschodu,  Katyń 1940, Wołyń 1943, Powstanie 1944, Żołnierze Wyklęci, czy wciąż do końca nie wyjaśniona katastrofa samolotowa pod Smoleńskiem z 2010 roku.

Organizatorzy mają nadzieję, że już w niedalekiej post epidemicznej  przyszłości, nowa tablica  umocowana do kamiennego głazu dodatkowo uatrakcyjni i wzbogaci tematycznie Skwer Niepodległości. Jej współfundatorem może być każdy, także dzieci przez nabycie pamiątkowej cegiełki od symbolicznej złotówki. Będzie to kolejny element patriotyczny pobudzający do refleksji i wdzięczności Bogu za dar wolnej Ojczyzny. „Ławeczka pokoju” na skwerze pozwoli nie tylko odpocząć, ale  i spokojnie porozmawiać z innymi o naszej trudnej historii, skomplikowanej teraźniejszości  i niezwykle zagadkowej przyszłości.

Uroczyste odsłonięcie i poświęcenie tablicy planowane jest na jedną z niedziel wakacyjnych podczas Pikniku Rodzinego. O terminie  i szczegółowym programie uroczystości organizatorzy powiadomią w bliskości wydarzenia.

(pr)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj