Co z Ławeczką z JPII?

Zaproszenie na niedzielę: Trójca po obu stronach Sanu

TREPCZA-MIĘDZYBRODZIE.

Tajemnica Trójcy Świętej pozostaje największym wyzwaniem i misterium  wiary dla wszystkich uczniów Chrystusa, niezależnie od obrządku czy wyznania. Zapiski z wizytacji biskupów przemyskich wspominają o kulcie obrazu Trójcy Świętej na naszym terenie wśród łacinników już w I połowie XVII wieku. Na trepczańskie wzgórze do maleńkiej kaplicy z łaskami słynącym obrazem Świętej Trójcy – jak pisze Bp Wacław Sierakowski w połowie XVIII wieku –  przybywały rzesze wiernych z całej okolicy i doznawały wielu łask. Gdy po pożarze cerkwi na początku XIX wieku grekokatolicy za pozwoleniem cesarza Józefa II rozbudowali łacińską kaplicę do swoich potrzeb i nadali nowy tytuł Uśpienia Bogarodzicy łaskami słynący obraz wymagający pilnej pomocy konserwatorskiej oddali pod opiekę minorytów czyli OO Franciszkanów          w Sanoku. Odrestaurowany znalazł po latach swoje miejsce w korytarzu zakonnym, czekając na nowe odkrycie blisko 2 wieki.

Po drugiej stronie Sanu pod koniec XIX wieku  dr medycyny Aleksander Wajcowicz funduje murowaną cerkiewkę w rodzinnym Międzybrodziu. Ta wcześniejsza z końca XVIII wieku budowana przez jego przodka ks. Jana Wajcowicza pod wezwaniem Zesłania Świętego Ducha spłonęła w pożarze w latach 60-tych XIX wieku. Odbudowana w pośpiechu      z drewna nie spełnia aspiracji słynnego Rodaka powracającego na starość do swoich. Ten angażuje wszystkie zgromadzone środki, zatrudnia najlepszych fachowców   i sam osobiście nadzoruje każdy etap budowy od fundamentów, aż po kopułę. Poświęcona w roku Jubileuszowym 1900 cerkiewka otrzymuje dumny  i bogaty teologicznie tytuł „Trójcy Świętej”. Fundator w następnym roku umiera  ze świadomością realizacji zamierzonego zadania. Wybudowana świątynia staje się przez następne 120 lat nie tylko dla grekokatolików ale po II wojnie światowej dla rzymskokatolików miejscem modlitwy, ale powodem szczerej dumy nazywana „perełką architektury sakralnej ziemi sanockiej”.

W tym roku ostatnia niedziela maja – Niedziela Trójcy Świętej (30 V)  stanie się okazją do radosnego świętowania odpustu po obu stronach Sanu.    W sobotni wieczór w wigilię odpust po ponad 200 latach przerwy        w  starym kamiennym kościele w Trepczy o godz. 18,30 zaś w niedzielę w cerkiewce w Międzybrodziu o godz, 9,30. Modlitwom przewodniczyć będzie    i Słowo Boże wygłosi franciszkański miłośnik sztuki sakralnej o. Rafał Antoszczuk OFMConv.

Zgodnie z wieloletnią już tradycją w niedzielne popołudnie o godz. 15 zaproszeni Goście zgromadzą się na ekumeniczną modlitwę o pokój na świecie. Obecni na niej duchowni różnych tradycji chrześcijańskich odczytają fragment ewangelii o miłości wzajemnej i wypowiedzą słowa modlitwy  Pańskiej. Dalsza część odpustowej agapy odbędzie się w międzybrodzkim plenerze. Wśród honorowych gości sam św. Jan Paweł II, z którym od ubiegłorocznych 100-tnych urodzin można usiąść na ławeczce i podziwiać piękny międzybrodzki krajobraz. Będzie to czas radosnych rozmów, śpiewu                  i  smakowitego poczęstunku, o który od wielu lat zabiega gościnna sołtyska wraz z międzybrodzkimi gospodyniami. Pieczona na leszczynowym kiju kiełbaska zagórska, pajda chleba ze smalczykiem i ogórkiem czy sernik to smaki, które potem długo pobudzać będą naszą kulinarną wyobraźnię…

 

Do udziału w modlitwie i radosnym biesiadowaniu mamy zaszczyt zaprosić

Wszystkich, którzy pragną budować jedność nowego świata na fundamentach   pokoju,  przebaczenia  i  pojednania 

 

Gloria Tibi Trinitas

(pr)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj