Czytelnia otwarta od poniedziałku!

Czytelnia otwarta od poniedziałku!

W poniedziałek 24 maja br., po przerwie związanej z sytuacją epidemiczną w kraju, wznowiła działalność Czytelnia Główna Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sanoku. Jest dostępna w godzinach: poniedziałek – piątek od 8.00 do 17.00 oraz w soboty od 9.00 do 14.00. Odwiedziny odbywać się muszą z zachowaniem reżimu sanitarnego: wchodząc do Biblioteki zasłaniamy usta i nos maseczką oraz dezynfekujemy dłonie.

W związku z wprowadzonymi obostrzeniami dział był niedostępny dla odwiedzających od marca 2020 r., to piętnaście miesięcy – w tym czasie przeprowadzony został remont pomieszczeń i magazynów Czytelni.
Zaaranżowaliśmy na nowo wnętrze, aby było wygodne i atrakcyjne dla Czytelników a równocześnie powstała funkcjonalna przestrzeń biblioteczna. Na nowo wydzielone zostały: magazyn zbiorów, pracownia bibliograficzna, stanowisko do digitalizacji oraz strefa dla osób korzystających ze zbiorów na miejscu – relacjonuje kierownik działu Ewa Drwięga-Bąk. W nowej odsłonie pomieszczenia są mniejsze, jaśniejsze i dzięki temu podnoszą komfort pracy w ciszy i skupieniu. – Jednak największe zmiany objęły strefę czasopism, która zostanie przeniesiona do innego pomieszczenia na parterze budynku i zyska nową nazwę. Obecnie trwają prace adaptacyjne. Będzie to niewątpliwie miłą niespodzianką dla osób chcących skorzystać z bieżącej prasy oraz Internetu, a przy okazji spotkać się z kimś i wypić kawę – dodaje dyrektor Leszek Puchała.

Czytelnia otwarta od poniedziałku!Oprócz zmian remontowych Biblioteka wprowadza absolutną nowość.
Ponad 70% dotychczasowego księgozbioru będzie można wypożyczyć na zewnątrz. W katalogu książki zostały oznaczone formułą: „Czytelnia – do wypożyczenia – Są egzemplarze dostępne do wypożyczenia” (link do strony: https://sanok-mbp.sowa.pl/sowacgi.php?KatID=0). Do zbioru tego włączono literaturę naukową, popularnonaukową i literaturę piękną. Wypożyczyć książki z Czytelni będą mogli czytelnicy posiadający aktualną kartę biblioteczną. Jednorazowo będzie można wypożyczyć 5 egzemplarzy książek na okres 30 dni kalendarzowych, ale bez możliwości prolongaty. Również 24 maja br. uruchomimy rezerwacje on-line księgozbioru Czytelni – wyjaśnia Ewa Drwięga-Bąk.

Dotychczasowe formy korzystania z zasobów Czytelni pozostają bez zmian, udostępnianie prezencyjne nadal aktualne. – Można korzystać w dalszym ciągu ze zbiorów udostępnianych wyłącznie na miejscu: publikacji naukowych i popularnonaukowych z różnych dziedzin wiedzy, które zostały zgromadzone w księgozbiorze podręcznym, zbiorów regionalnych, archiwalnych roczników czasopism oraz prasy bieżącej. W katalogu internetowym publikacje przeznaczone do udostępniania prezencyjnego oznaczono formułą: „Czytelnia – na miejscu – Egzemplarze są dostępne wyłącznie na miejscu w bibliotece” – przypomina kierownik działu.

Warto wspomnieć, o zasobach Sanockiej Biblioteki Cyfrowej, które od 2008 roku są regularnie uzupełniane i rozbudowywane o kolejne materiały dotyczące historii i dziedzictwa kulturowego Ziemi Sanockiej. Zbiory te są niezwykle cenne dla historyków i badaczy przeszłości naszego regionu, ale też dla prywatnych poszukiwaczy genealogii rodzinnych. – Celem Sanockiej Biblioteki Cyfrowej jest ułatwienie dostępu do źródeł (rękopisy, druki oraz ikonografia) związanych przede wszystkim z regionem Ziemi Sanockiej i Łemkowszczyzny. Szczególnie cennymi źródłami są kopie dokumentów i publikacji wykonane na nasze zlecenie w Centralnym Państwowym Archiwum Historycznym Ukrainy we Lwowie i Lwowskiej Bibliotece Naukowej NAN im. W. Stefanyka we Lwowie. Łącznie w bibliotece cyfrowej znajduje się blisko 3000 zdigitalizowanych obiektów. Od 2008 roku Sanocką Bibliotekę Cyfrową odwiedziło 9 319 624 osób – mówi Damian Józefek odpowiedzialny za Sanocką Bibliotekę Cyfrową. W ciągu dwóch ostatnich lat Biblioteka realizowała projekty finansowane z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, których celem było poszerzenie kolekcji materiałów archiwalnych. Dzięki współpracy z Muzeum Historycznym w Sanoku i Archiwum Państwowym w Rzeszowie Oddział w Sanoku udało się zdigitalizować około 24 000 kart. W 2020 roku realizowany był projekt pn. „Akta Rady Miasta Sanoka – digitalizacja i udostępnianie zasobu”. Pozyskane dokumenty (18 000 kart) dotyczące funkcjonowania Sanoka i jego społeczności obejmują lata 1867-1939. – Zapraszamy do korzystania z bazy Sanockiej Biblioteki Cyfrowej na stanowisku w czytelni oraz pod adresem http://sanockabibliotekacyfrowa.pl/dlibra – zachęca Damian Józefek.

W Czytelni dostępna jest platforma Academica, która umożliwia korzystanie z księgozbioru  Biblioteki Narodowej po uprzedniej rezerwacji konkretnego tytułu.

Ruszamy również z działalnością „galeryjną”. Nowy sezon otwieramy wystawą prac  wychowanków Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Sanoku. Kolekcja podsumowuje pięć miesięcy pracy w ramach projektu Katarzyny Bryt i Stanisława Makarczaka, realizowanego z uczniami Szkoły Przysposabiającej do Pracy. – Na wystawie będzie można zobaczyć 30 luster ozdobionych różnymi technikami plastycznymi. Ciekawostką jest, że lustra pochodzą ze zlikwidowanego sklepu mieszczącego się w piwnicach budynku przy ulicy Lenartowicza 2. Od roku prace czekały na prezentację. Z radością informujemy, że wystawa będzie dostępna w budynku biblioteki do 30 czerwca br. w godzinach pracy. Zapraszamy też na stronę www.biblioteka.sanok.pl i do mediów społecznościowych – mówi Ewa Drwięga-Bąk.

 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj