Fotorelacja z rowerowego wydarzenia Velo San Promo Tour 2021. Brawo Franek!

Rajd rowerowy Velo San Promo Tour 2021 (Sanok – Zagórz – Lesko)

 

W piątek 4 czerwca, ponad 70 rowerzystów udało się na wycieczkę rowerową do Leska. Był to przejazd promocyjny na rzecz budowy ścieżki rowerowej Velo San.

– Wszystko się udało: frekwencja, atmosfera, pogoda, integracja no i przede wszystkim promocja naszej ścieżki Velo San – skomentował wydarzenie jeden z organizatorów, Grzegorz Wilusz.
Organizatorzy składają  podziękowania dla zorganizowanych grup rowerowych z: GorliceBike.pl, Aktywny Beskid a także Baszta Lesko, którzy przejęli prowadzenie peletonu na granicy powiatów. Podziękowania skierowano także dla burmistrza Tomasza Matuszewskiego za  przejechaną całą trasę. 🙂
Fotorelacja z rowerowego wydarzenia Velo San Promo Tour 2021. Brawo Franek!

Brawo Franek!

Na szczególne wyróżnienie zasługuje 7-letni Franek, najmłodszy uczestnik imprezy, który samodzielnie przejechał ponad 50 km. Brawo Franek!

 

Rajd zorganizowało Stowarzyszenie Łączy Nas Sanok oraz grupa społeczna Velo San. Rajd miał na celu promocję idei budowy drogi rowerowej Velo San na odcinku Sanok – Zagórz – Lesko. Na starcie rajdu w samo południe na parkingu MOSiR zebrała się duża grupa rowerzystów nie tylko z Sanoka i okolic ale także z Gorlic, Iwonicza, Krosna, Leska, Rzeszowa oraz kilka osób z Krakowa. Rajdowiczów przywitał komandor rajdu Grzegorz Wilusz oraz burmistrz Tomasz Matuszewski, który powiedział, że dzisiaj jedziemy nie dla rywalizacji lecz dla promocji idei Velo San. Dodał, że środki na pierwszy sanocki odcinek Velo San są już zabezpieczone, trwa przygotowanie dokumentacji. Na koniec burmistrz zaprosił wszystkich na start sanockiego etapu Tour de Pologne 11 sierpnia. Burmistrz Matuszewski następnie dołączył do grupy i przejechał całą trasę do Leska.

Przejazd na trasie Sanok – Zagórz- Lesko i z powrotem zajął uczestnikom około 6 godzin z uwagi na to, że nie był to wyścig lecz przejazd rekreacyjny. Tempo było „spacerowe” i dostosowane do uczestników w różnym wieku i różnym stopniu kondycji. Peleton ruszył spod MOSiRu na Błonia a następnie trzymając się na ile to tylko możliwe trasy projektowanej ścieżki Velo San dotarł do mostu na Białą Górę. Następnie przejechano na drugi brzeg Sanu i ścieżką rowerową wzdłuż ul. Rybickiego rowerzyści przez osiedle Nad Stawami dotarli do głównej bramy Sanok Rubber Company SA przy ul. Przemyskiej. Dzięki uprzejmości zarządu firmy uczestnicy Velo San Promo Tour przejechali przez teren firmy, w tym zakładowym mostem na Sanie do ul. Dworcowej bocznej unikając w ten sposób ruchliwych dróg krajowych Lwowska i Lipińskiego.

Dostrzegamy i doceniamy działania Sanok Rubber Company SA popularyzujące dojazd do pracy rowerem wśród pracowników Spółki poprzez zakup stojaków i wiat rowerowych. Jesteśmy przekonani, że po wybudowaniu sieci dróg rowerowych w Sanoku, a w szczególności Velo San, która ma przebiegać w bliskiej odległości od zakładu coraz więcej pracowników SRC i innych pobliskich firm skorzysta z możliwości dojazdu do pracy w taki ekologiczny i korzystny dla zdrowia sposób, co zarazem rozwiąże problem z parkowaniem pojazdów – mówi Grzegorz Wilusz. Warto dodać, że firma SRC przekazała dla uczestników rajdu gadżety promocyjne. Dla wielu uczestników rajdu jak mówili sama możliwość przejazdu przez wewnętrzny most zakładowy, który nie jest dostępny dla ruchu publicznego była atrakcją samą w sobie.

Następnie grupa przejechała przez najbardziej zielony i atrakcyjny odcinek Velo San za Autosanem w kierunku Doliny i drogami osiedlowymi dotarła do klasztoru oo. Karmelitów Bosych na wzgórze Marymont. Tutaj rowerzystów powitał Jakub Osika  przedstawiciel burmistrza Zagórza. Po dłuższej przerwie grupa ruszyła dalej przez Wielopole lasem, dość stromym podjazdem na grzbiet góry Postołowskiej. Na szczycie góry, którą przebiega granica powiatów sanockiego i leskiego oczekiwała w pomarańczowych strojach klubowych grupa rowerzystów z zespołu Baszta Lesko. Tutaj też prowadzący rajd od Sanoka Grzegorz Wilusz symbolicznie przekazał przewodnictwo kolegom z klubu Baszta, którzy poprowadzili grupę dalej przez Postołów, Wolę Postołowską , okolice Skały Wolańskiej do Leska. Tutaj przed Słodkim Domkiem uczestników rajdu, którzy prawie w komplecie dojechali do półmetku trasy przywitał burmistrz Leska Adam Snarski, który ufundował też słodki poczęstunek. Następnie grupa inną trasą przez Leśnictwo Malinki, Kocaby, Zasław wróciła do Sanoka. Warto dodać, że 6 osób zdecydowało się na powrót trudniejszym i dłuższym wariantem trasy przez górę Kąty nad Porażem a dalej niebieskim szlakiem przez Stróże Wielkie do Sanoka. Kąty 525 m. to jeden z 16 szczytów Korony Ziemi Sanockiej (nowego projektu turystycznego Stowarzyszenia Łączy Nas Sanok).

Na szczególne wyróżnienie zasługuje 7-letni Franek Szydłak, jeden z najmłodszych uczestnik imprezy, który pod opieką taty samodzielnie przejechał ponad 50 km na rowerze będąc stale na czele rajdu. Brawo Franek! Tacy młodzi ludzie swoją postawą pokazują, że działania społeczne na rzecz budowy Velo San mają sens.

Poprosiliśmy o krótki komentarz uczestników rajdu:

Ryszard Szarowicz, prezes Stowarzyszenia GorliceBike: Już od 2 lat współpracujemy ze Stowarzyszeniem Aktywny Beskid i Stowarzyszeniem Łączy Nas Sanok w ramach projektu Rowerstrada Solina – Zakopane. Chcemy aby powstała taka trasa transkarpacka łącząca Bieszczady z Tatrami, którą będzie można bezpiecznie przemieszczać się rowerem m.in. poprzez malownicze tereny Beskidu Niskiego. Dlatego też wzięliśmy w grupie 11 osób udział w rajdzie Velo San Promo Tour 2021 gdyż trasa rajdu pokrywa się z trasą Rowerstrady. Rajd był bardzo udany, świetna pogoda, organizatorzy bardzo się postarali, wszystko było idealnie. Po drodze mieliśmy piękne widoki na dolinę Sanu i zobaczyliśmy przebieg projektowanej trasy Velo San, która o czym jesteśmy przekonani będzie prawdziwym hitem.

Katarzyna Madej, prezes Stowarzyszenia Aktywny Beskid, Iwonicz: Jako partner w projekcie Rowerstrada Solina – Zakopane przyjęliśmy zaproszenie od Stowarzyszenia Łączy Nas Sanok do udziału w rajdzie rowerowym promującym ścieżkę Velo San. Jesteśmy pod dużym wrażeniem tej imprezy. Duże brawa dla organizatorów za pomysł, dobór trasy, która była bardzo urozmaicona tak że nikt nie mógł się nudzić. Prawie wszyscy uczestnicy a było ich ponad 70 dojechali do Leska.

Grzegorz Wilusz, organizator, Stowarzyszenie Łączy Nas Sanok: Jesteśmy bardzo zadowoleni. Wszystko się udało idealnie: frekwencja, atmosfera, pogoda, integracja no i przede wszystkim promocja naszej ścieżki Velo San. Serdeczne podziękowania dla zorganizowanych grup rowerowych z: GorliceBike.pl, Aktywny Beskid a także Baszta Lesko, którzy przejęli prowadzenie peletonu na granicy powiatów. Cieszy nas tez udział burmistrza Sanoka w rajdzie oraz zainteresowanie i poparcie ze strony burmistrzów Zagórza i Leska ideą Velo San a także konkretne plany inwestycyjne miast i gmin dzięki którym ta wyczekiwana droga rowerowa stanie się w perspektywie kilku lat faktem.

 

Jacek Polakiewicz, prezes UKS „Baszta Bikesport” Lesko: Velo San – nareszcie mamy ścieżkę rowerową z prawdziwego zdarzenia u wrót Bieszczadów. Pozwala ona poczuć klimat kolarstwa górskiego, a jednocześnie ze względu na niewielki stopień trudności jest dostępna nawet dla początkujących kolarzy. Wprost idealna na rodzinne wycieczki rowerowe. O jej walorach widokowych można pisać bez końca. Rajd Velo San Promo Tour 2021 zintegrował lokalne środowisko kolarskie. Mam nadzieję, że dzięki temu już za rok jeszcze liczniejszy peleton dotrze do Zwierzynia.