Sukcesy sanoczan na konkursie w Odessie

 

Sukcesem zakończył się udział uczniów sanockiej szkoły muzycznej w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym „Talents of the world” w Odessie. Konkurs  miał miejsce w dniach 31 maja do 4 czerwca i odbywał się już po raz trzeci. Filip Siwiecki oraz Kacper Kosztyła – znani już akordeoniści z klasy Andrzeja Smolika zdobyli pierwsze miejsca, a młoda pianistka Aleksandra Murawska – uczennica Oksany Drozdowskiej miejsce drugie.

Uczestnikami konkursu są uczniowie szkół muzycznych z Ukrainy, Białorusi i Polski. Co ciekawe, swój wkład w dzisiejszy kształt tego ważnego wydarzenia ma również sanocka szkoła muzyczna, gdzie przed kilkoma laty z inicjatywy i za aprobatą ówczesnego dyrektora szkoły Andrzeja Smolika z początkiem stycznia podczas wspólnej prezentacji swych umiejętności spotykali się nauczyciele i uczniowie z ukraińskiej Odessy, białoruskiego Mińska i Sanoka.

Ta początkowo niewielka impreza rozrastała się i dziś gromadzi młodych muzyków z wielu szkół, pokazując, jak skutecznie wspólne zamiłowanie do muzyki łączy młodzież z krajów o tak różnorodnych tradycjach muzycznych. Podczas konkursu usłyszeć można skrzypce, fortepian, akordeon, flet poprzeczny, gitarę ale również szereg pięknych a zarazem niemal  nieobecnych w polskim  systemie edukacyjnych instrumentów, takich jak cymbały, domra, fletnia Pana czy flet prosty. Jury konkursu podzielone jest na wiele składów i ocenia uczestników w różnych specjalnościach, a zasiadają w nim również nauczyciele sanockiej szkoły. W tym roku byli to: Oksana Drozdowska (fortepian), Katarzyna Maliniak (skrzypce), Maciej Harna (gitara oraz strunowe instrumenty etniczne) oraz Andrzej Smolik (akordeon). Festiwal odbywa się corocznie, na przemian na Ukrainie i w Polsce, a przyszłoroczna edycja planowana jest w naszym mieście. Wszystkim uczestnikom oraz jurorom serdecznie gratulujemy!

Dyrekcja Państwowej Szkoły Muzycznej w Sanoku, jako współorganizator imprezy pragnie wyrazić wdzięczność tym, którzy swą przychylnością i  zrozumieniem sprawiają, że festiwal jest kontynuowany. Dziękujemy Burmistrzowi Miasta Sanoka Tomaszowi Matuszewskiemu, Radzie Miasta Sanoka, Komisji Kultury i Sportu oraz firmom Sanok Rubber Company i Konsylium.

 

 

Materiały nadesłane: PSM