Jak zaaranżować taras?

Jak zaaranżować taras?

Jak smakuje poranna kawa w otoczeniu zapachów kwiatów, zieleni roślin oraz świeżego powiewu wiatru? Na to pytanie mogą wyczerpująco odpowiedzieć tylko właściciele przydomowych tarasów. Taras, jako integralna część domu, może być przestrzenią całkowicie otwartą lub zabudowaną z jednej albo więcej stron.

Jak go urządzić? Ważne, aby jego aranżacja była dopasowana do stylu domu, rodzaju elewacji, elementów podkreślających jego estetykę. Nie bez znaczenia jest także architektura otoczenia.

 

Zadaszenie czy pergola?

Taras znajduje się poza ścianami konstrukcyjnymi budynku. Jego zadaszenie jest sprawą priorytetową w momencie, gdy przewidujemy jego użytkowanie w każdych warunkach pogodowych. W takich sytuacjach, przy budowaniu tarasu, można wykorzystać naturalną wystającą część budynku (np. balkon lub wnękę w ścianie konstrukcyjnej domu). To zaoszczędzi nam wydatku na budowanie specjalnego dachu.

Jeżeli jednak nasz dom nie daje takich możliwości, można nad tarasem wybudować dach drewniany lub ażurową pergolę. To drugie rozwiązanie raczej wyklucza użytkowanie tarasu w deszczowy dzień. Taka konstrukcja nie zapewnia bowiem ochrony przed opadami, ale subtelne piękno budowli sprawdzi się w momencie ładnej pogody. Pergolę warto obsadzić roślinami pnącymi, które w upalny dzień przyniosą chłód i przyjemny cień. Duża doniczka ogrodowa z ozdobnym krzewem doda całości jeszcze piękniejszego wyglądu.

 

Rośliny ozdobne na tarasie – stwórz swoją oazę zieleni

Taras zazwyczaj otoczony jest roślinnością rosnącą w przydomowym ogrodzie. Dodatkowe ozdobne donice z roślinami zielonymi lub kwitnącymi sprawiają jednak, że całość nabierze przytulnego klimatu pełnego naturalnego piękna. Dekoracyjne donice można znaleźć w sklepie Action https://www.action.com/pl-pl/. Warto połączyć fantazyjne kompozycje różnej wielkości, które pozwolą posadzić na tarasie ulubione gatunki kwiatów. Lubisz styl klasyczny? Sięgnij po donice kamienne, które prezentują się bardzo luksusowo i są wyjątkowo funkcjonalne (nie przewrócą się podczas wiatru).

Jak zaaranżować taras?

Zaprojektuj kącik wypoczynkowy

Ważną czynnością podczas urządzania tarasu jest ustawienie na nim mebli ogrodowych, które stworzą przytulny kącik wypoczynkowy. Krzesła i stolik powinny wpisywać się w stylistykę budynku oraz projekt ogrodu. Dobrym rozwiązaniem jest postawienie tutaj leżaków, które pozwolą na miły relaks w półleżącej pozycji.

Meble ogrodowe są produkowane z różnych materiałów. Jednymi z najlepszych i najbardziej poszukiwanych są sprzęty wykonane z drewna, wikliny, rattanu oraz bambusa. Meble z tych surowców są lekkie, eleganckie i łatwe do utrzymania w czystości. Dbałość o ich dobrą kondycję, pozwoli nam cieszyć się ich funkcjonalnością oraz pięknem przez naprawdę długi czas.

 

Jaka podłoga na taras?

Jeżeli taras został wybudowany na gruncie, jego podłogą może być kostka brukowa, doskonale chroniąca przed błotem i kałużami wody. W momencie usytuowania tarasu równo z podłogą pomieszczenia, z którego się na niego wychodzi, warto zastanowić się nad drewnianymi deskami, co wpłynie na jego estetykę, bezpieczeństwo użytkowania, a także ekologiczny charakter. Naturalne drewno znakomicie skomponuje się z roślinnością w ogrodzie i doda otoczeniu przyjemnego klimatu.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj