„Dusze sprawiedliwych są w ręku Boga...” Modlitwa i światła pamięci

„Dusze sprawiedliwych są w ręku Boga…” Modlitwa i światła pamięci

TREPCZA. Przy kamiennym obelisku WOŁYŃ 1943 w parku „Kwitnąca Akacja” w ubiegłą niedzielę /11 VII br/ zaplanowana była krótka modlitwa o Boże miłosierdzie. W tym dniu minęło równe 78 lat od tragicznych wydarzeń zwanych „rzezią wołyńską”. Przez całe dziesięciolecia prawda o tej zbrodni była zapomniana albo przemilczana.

Przechowywano ją głównie w rodzinach, które wtedy doświadczyły „hetakomby” nienawiści, mimo że wcześniej oba narody słowiańskie przez całe wieki żyły w pokoju i wzajemnym szacunku. Prawdę o tych tragicznych wydarzeniach przybliża zrealizowany kilka lat temu film „Wołyń” w reżyserii Wojciecha Smarzewskiego. Warto pamiętać, że niektóre z jego scen min. „pogrzebu Polski” kręcone były w sanockim skansenie.

Oby już nigdy w historii nasze narody słowiańskie nie wkraczały na drogę brutalnej walki i okrutnego przelewu krwi. Na fundamencie historycznej prawdy należy szukać dróg pokoju, porozumienia i współpracy. Naszym obowiązkiem – jako chrześcijan – jest modlitwa i pamięć, a nie chęć zemsty czy odwetu. Kamieniem milowym w trudnym dziele pojednania Polaków i Ukraińców była wizyta Papieża Jana Pawła II w Kijowie oraz Lwowie i wypowiedziane słowa zachęty do przełamywania wzajemnych uprzedzeń. Rozpoczętemu wtedy dziełu pojednania jako Święty zapewne błogosławi z „okien” domu Ojca.

/pr/

„Dusze sprawiedliwych są w ręku Boga...” Modlitwa i światła pamięci

FOTO. W czasie przed epidemią dla uczniów miejscowej szkoły
przystanek przy obelisku stawał się lekcją historii w „plenerze”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj