Jubileuszowa edycja Folkowisko Festiwal dobiegła końca

W niedzielę, 11 lipca zakończyła się jubileuszowa 10. edycja festiwalu Folkowisko. W tym roku motywem przewodnim był Wehikuł Czasu, czyli powrót do wszystkiego, co znane i lubiane na tym wydarzeniu. Co się działo?

Festiwal Folkowisko co roku przyciąga setki osób, które spragnione są powrotu do tradycji, do muzyki ludowej i folkowej, a także w obecnych, pandemicznych czasach, po prostu powrotu do normalności. W tym roku wydarzenie zachęcało nie tylko line-upem koncertowym, ale również warsztatowym i literackim. Na scenie muzycznej pojawiły się takie gwiazdy jak Kapela ze Wsi Warszawa, Orkiestra św. Mikołaja, Joryj Kłoc, Nasta Niakrasava, Symcha Keller, Angela Gaber, Sviatyj, Karolina Cicha, Tadirindum, Kuba Blokesz, Isna Trio, czy Maria Góra.

Organizatorzy podkreślają, że podczas tegorocznej edycji, oprócz tematycznego powrotu do przeszłości, bardzo ważnym elementem było podkreślenie wsparcia dla Białorusinów. W związku z tym, elementem białoruskiego programu tegorocznej edycji Festiwalu był m.in.:
– występ wokalistki Nasty Niakrasavy w ramach akcji „Moc głosu. Głos kobiety”,
– akcja „Napisz list do Białorusi”, czyli akcja pisania listów do białoruskich więźniów politycznych
– Isna Trio nowy białoruski zespół poetycko-muzyczny po raz pierwszy zagrał dla publiczności
A także wiele spotkań w Ramach Sceny Literackiej z autorami książek o tematyce białoruskiej sytuacji politycznej m.in. Natalia Rusiecka, Maja Wolny, Robert Gmiterek, Kim Chun Ho i Siarhiej Pryłucki.

Scena literacka miała również okazję gościć pisarza nagrodzonego Literacką Nagrodą Nike, Andrzeja Stasiuka, który opowiedział o swojej najnowszej książce Przewóz.
Folkowisko to nie tylko muzyka, to przede wszystkim ludzie i tradycja. Wydarzenie przyciągnęło również ze względu na warsztaty m.in. umiejętności ludowych, nauki języka migowego, zajęcia kuglarskie lub plecenie wianków. Na Festiwalu nie zabrakło również miejscowych depozytariuszy, którzy dzięki Festiwalowi mogą opowiedzieć o swoich pasjach, pokazać, że na Roztoczu Wschodnim wciąż praktykowane są tradycyjne zawody jak np. ciesielka, czy ziołolecznictwo.

Ważnym elementem tegorocznej edycji był mobilny punkt szczepień. W niedzielę Przychodni Med-Jar zorganizowała Mobilny Punkt Szczepień przeciw Covid19! Dostępne były szczepionki: jednodawkowa Johnson & Johnson, Pfizer i AstraZeneca. Z informacji od organizatora wynika, że z opcji zaszczepienia skorzystało 30 osób.
Dodatkową kwestią wydarzenia jest to, że jest ono otwarte dla całych rodzin i nie ma obaw o to, że dzieci zaznają nudy. W Dzieciowiosce wykwalifikowane osoby zorganizowały różnego rodzaju warsztaty i zabawy, które pozwoliły na zaspokojenie potrzeb dzieci, ale również rodziców.

Folkowisko deklaruje, że swoimi działaniami pragnie pokazać, że zmienia się w wydarzenie dbające o ekologie i sprawy klimatu. W związku z tym podczas tegorocznej edycji nie było możliwości spożycia posiłków przy pomocy plastikowych naczyń i sztućców.

mn