W 120-lecie budowy - wakacyjna modlitwa w zabytkowej cerkiewce

W 120-lecie budowy – wakacyjna modlitwa w zabytkowej cerkiewce

MIĘDZYBRODZIE. Mija 120 lat, gdy wzniesiona na skalistym brzegu Sanu murowana cerkiewka pw. Trójcy Świętej zaczęła gromadzić w swoim wnętrzu mieszkańców tej niewielkiej miejscowości, położonej po obu stronach Sanu. Do jesieni 1939 roku istniała tu odrębna parafia greckokatolicka licząca blisko pół tysiąca wiernych. Mieszkali również łacinnicy Polacy i Żydzi, ale byli oni zawsze w zdecydowanej mniejszości.

Dekretem Stalina mieszkańcy prawobrzeżnej części musieli opuścić swoje domostwa w tzw. strefie przygranicznej i zostali przesiedleni głównie na tereny Wołynia. Pilnujący granicy czerwonoarmiści grabili i niszczyli pozostawione dobra materialne. Okupanci niemieccy po drugiej stronie rzeki pozwolili pozostać miejscowym w swoich domostwach. Wody Sanu stały się naturalną granicą niemiecko-sowiecką. Opuszczona cerkiewka również została splądrowana i zniszczona. Wyzuci z szacunku dla wszystkiego co święte żołnierze radzieccy strzelali do świętych ikon i w poszukiwaniu kosztowności naruszali spokój zmarłych na pobliskim cmentarzu.

Tak było do 22 czerwca 1941 roku, gdy hitlerowskie Niemcy ruszyły ze wschodnią ofensywą. Po jakimś czasie do Międzybrodzia powrócili, ale tylko nieliczni jego mieszkańcy. Smutny widok zniszczonej wioski pozbawionej szkoły, plebanii i większości gospodarstw wyciskał łzy z ich oczu; jedyną radość i nadzieję budziła zachowana murowana cerkiewka, gdy znów trzeba było wszystko zaczynać od nowa. Po kolejnych powojennych wysiedleniach cerkiewka stała się rzymskokatolickim kościołem filialnym parafii Farnej /do 1969 roku/, później sanockich Ojców Franciszkanów /1969-1973/ a od lipca 1973 roku nowo powołanej parafii w Trepczy.

Odpowiadając na postulaty turystów odwiedzających Międzybrodzie w czasie wakacji pragniemy stworzyć dodatkową możliwość poznania pięknego wnętrza odnowionej świątyni. Od najbliższej środy obok mszy niedzielnej o godz. 9,30 dodatkowo w każdą środę lipca i sierpnia br. umożliwiamy jej zwiedzanie od 17.30 do 19.00. Liczymy na fachową pomoc sanockich przewodników muzealnych. Msza o godz. 18.00 połączona będzie z modlitwą za jej żyjących i zmarłych fundatorów, dobroczyńców i przyjaciół. Zapraszamy na chwilę modlitewnej refleksji we wnętrzu zabytkowej świątyni. (pr)

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj